Ubojstvo Bhutto teško pogodilo američke i azijske burze

Slika nije dostupna
Vrijednosti dionica na burzama azijsko-pacifičke regije pale su danas prateći kretanja njujorškog Wall Streeta koji je zabilježio velik gubitak zbog straha od nestabilnosti potaknutih ubojstvom pakistanske oporbene političarke Benazir Bhutto.

Atentat na bivšu pakistanku premijerku, u sprezi s lošim pokazateljima američke ekonomije, potaknuli su zabrinute ulagače da se okrenu sigurnijim tržištima, objasnili su burzovni mešetari.

Nestanak čelnice pakistanske oporbe s političke scene potaknuo je, osim toga, i zabrinutost u stabilnost Pakistana, jedine islamske zemlje u svijetu koja posjeduje nuklearno oružje.

Cijene zlata i nafte porasle su u Aziji, a barel sirove nafte završio je na gotovo 100 dolara.

"Smrt Benazir Bhutto mogla bi pogoršati geopolitičke napetosti i također podignuti cijene sirove nafte", ocijenio je analitičar Prayoga Triyono iz Henan Putirao Asset Management u Džakarti.

Tokijska burza zatvorena je u petak s padom vrijednosti od 1,65 posto. Time je zaključila osrednju 2007. godinu u kojoj se indeks Nikkei otopio za više od 11 posto.

Na takav rezultat japanske burze utjecala je kriza tržišta nekretnina u Sjedinjenim Državama i strahovanja od usporavanja gospodarskog rasta u Japanu.

"Ulagači su nervozni nakon ubojstva gospođe Bhutto jer je to novi čimbenik nestabilnosti", objasnio je analitičar iz japanske banke Bank of Tokyio-Mitsubishi UFJ.

I drugdje u azijsko-pacifičkoj regiji padali su indeksi i smanjio se obujam transakcija na burzama u Hong Kongu, Šanghaiju i Seulu te Sydneyu.

Indeks Dow Jones završio je u četvrtak gubitkom od 192 boda.

Pakistan je strateški partner Sjedinjenih Država u ratu protiv
terorizma i s tog naslova primao je milijarde dolara pomoći.

Burza u najvećem pakistanskom gradu Karachiju zatvorena je na tri dana koliko traje nacionalna žalost proglašena zbog smrti bivše premijerke.

Burze su zabilježile pad i zbog drugih čimbenika. U Sjedinjenim Državama nema znakova gospodarskog oporavka, a i rezultati japanskoga gospodarstva razočaravajući su zbog pada potrošnje prosječnog
domaćinstva, rasta inflacija i pada industrijske proizvodnje.

Povezane teme