Atentat na bivšu pakistanku premijerku, u sprezi s lošim pokazateljima američke ekonomije, potaknuli su zabrinute ulagače da se okrenu sigurnijim tržištima, objasnili su burzovni mešetari.
Nestanak čelnice pakistanske oporbe s političke scene potaknuo je, osim toga, i zabrinutost u stabilnost Pakistana, jedine islamske zemlje u svijetu koja posjeduje nuklearno oružje.
Cijene zlata i nafte porasle su u Aziji, a barel sirove nafte završio je na gotovo 100 dolara.
"Smrt Benazir Bhutto mogla bi pogoršati geopolitičke napetosti i također podignuti cijene sirove nafte", ocijenio je analitičar Prayoga Triyono iz Henan Putirao Asset Management u Džakarti.
Tokijska burza zatvorena je u petak s padom vrijednosti od 1,65 posto. Time je zaključila osrednju 2007. godinu u kojoj se indeks Nikkei otopio za više od 11 posto.
Na takav rezultat japanske burze utjecala je kriza tržišta nekretnina u Sjedinjenim Državama i strahovanja od usporavanja gospodarskog rasta u Japanu.
"Ulagači su nervozni nakon ubojstva gospođe Bhutto jer je to novi čimbenik nestabilnosti", objasnio je analitičar iz japanske banke Bank of Tokyio-Mitsubishi UFJ.
I drugdje u azijsko-pacifičkoj regiji padali su indeksi i smanjio se obujam transakcija na burzama u Hong Kongu, Šanghaiju i Seulu te Sydneyu.
Indeks Dow Jones završio je u četvrtak gubitkom od 192 boda.
Pakistan je strateški partner Sjedinjenih Država u ratu protiv
terorizma i s tog naslova primao je milijarde dolara pomoći.
Burza u najvećem pakistanskom gradu Karachiju zatvorena je na tri dana koliko traje nacionalna žalost proglašena zbog smrti bivše premijerke.
Burze su zabilježile pad i zbog drugih čimbenika. U Sjedinjenim Državama nema znakova gospodarskog oporavka, a i rezultati japanskoga gospodarstva razočaravajući su zbog pada potrošnje prosječnog
domaćinstva, rasta inflacija i pada industrijske proizvodnje.