"Jako je patio zbog pritisaka medija", izjavila je supruga preminulog vlasnika hladnjače u kojoj je prošlog tjedna otkriveno nekoliko desetaka tona mesa i mesnih prerađevina kojima je, većini, prije četiri godine istekao rok trajanja.
Preminulom trgovcu se predbacuje da je svjesno njemačkim i europskim lancima prodavao i pokvareno smrznuto meso. U međuvremenu su pokvarene mesne pošiljke, osim u Njemačkoj, pronađene i u Danskoj, Češkoj i Austriji.
Kod pokvarenog mesa se uglavnom radilo o gotovim ražnjevima za turski specijalitet kebab i o pačjem mesu, jednom od omiljenih bavarskih specijaliteta na narodnim slavljima, uključujući i Oktoberfest.
Najnoviji u nizu skandala oko živežnih namirnica pokazao je, prema riječima udruga za zaštitu potrošača, neučinkovitost mehanizma za kontrolu prehrambenih proizvoda.
Tako su, unatoč tome što su prve naznake da pojedini veletrgovci iz Bavarske prodaju pokvareno meso vlasti zaprimile već prije četiri mjeseca, lokalni kontrolori reagirali tek prošli tjedan.
Promatrači prije svega kritiziraju blage kazne, koje unatoč milijunskom profitu koji donose poslovi s pokvarenim mesom, ne prelaze svote od desetak tisuća eura.
Savezni i pokrajinski ministri zdravstva i zaštite potrošača sastat će se u četvrtak kako bi razmotrili mjere za uspješniju kontrolu tržišta živežnim namirnicama.