Dušan Radić je uspio izaći iz olupine srušenog aviona, a stanovnici obližnjeg sela pronašli su ga pet sati nakon pada. 54-godišnji Radić slomio je ruku, nogu, vilicu, oštetio je desno oko te se trenutačno nalazi u bolnici.
U međuvremenu, 57-godišnji Stanoje Grabovac morao je prisilno sletjeti. Dok je Radić sletio na nepristupačno područje, Grabovac je imao više sreće pa je zrakoplov uspješno prizemljio na livadu.
Zrakoplov Dušana Radića potpuno je uništen. Za razliku od njega, Stanoje je prošao bolje - lakše je ozlijeđen, a zrakoplov mu je pretpio samo malena oštećenja.
'Zrakoplovi marke Cessna 188 vlasništvo su hrvatske tvrtke iz Velike Gorice. Dvojica pilota preuzela su zrakoplove za vlasnika te im je rečeno da imaju dovoljno goriva do Antalye u koju su trebali sletjeti. Pokušali su nastaviti put jer su smatrali da imaju dovoljno goriva. Željeli su smanjiti broj slijetanja', rekao nam je Dinko Vodanović, istražitelj za zrakoplovne nesreće.
Vodanović navodi kako se radi o pilotima s višegodišnjim iskustvom. Radić leti preko 30 godina, a Grabovac preko 15 godina. Njihova karijera ne bilježi niti jedan incident.
'Vlasnik komoanije iz Velike Gorice je u šoku. Zrakoplov treba maknuti s mjesta nesreće, treba ga rastaviti. Sve to ide na teret vlasnika zrakoplova', rekao je Vodanović.
Na pitanje kako se takva nesreća uopće mogla dogoditi, ovaj istražitelj za zrakoplovne nesreće nam je rekao kako je moguće da je krivac bio čeoni vjetar.
'S obzirom da se u zrakoplovu nalaze dodatni rezervoari, piloti su kalkulirali... trebali su imati dovoljno goriva do idućeg aerodroma. Možda je bio jak čeoni vjetar pa je potrošnja bila veća', pretpostavio je Vodanović.