"Naša najveća briga je zbrinuti sve ozlijeđene i nastojati osigurati dovoljan broj medicinskog osoblja", s obzirom da je lokalno osoblje protjerano.
"Bolnice funkcioniraju, uz izuzetak dviju, one u Beit Hanunu i i druge u Al-Qodsu u samome gradu Gazi, kaže ICRC.
No sve su bolnice prepune pacijenata zbog velikog broja ozlijeđenih u prošlotjednim sukobima. Moram istaknuti da osoblje radi bez prekida, zbog čega je iscrpljeno i umorno", rekla je medicinska koordinatorica ICRC-a za Gazu i Zapadnu obalu Eileen Daly.
"Kirurzi su preopterećeni, a u nekim bolnicama nedostaje krvi za transfuziju pri operacijama", rekla je.
U nekim dijelovima Gaze, stanovništvo je iskoristilo zatišje od borbi da bi privremeno izašlo iz kuća kako bi se opskrbilo osnovnim životnim potrepštinama, rekla je Daly.
Crveni križ i Međunarodna svjetska organizacija (WHO) u petak su izrazile zabrinutost zbog neobraćanja pozornosti na neutralnost liječnika i medicinskog osoblja te na velike poteškoće pri ulasku u medicinske centre na području pojasa Gaze u kojima se prihvaćaju pacijenti.
Glasnogovornica WHO-a Fadela Chaib novinarima je rekla kako nije rijetkost da su ranjenici i bolničko osoblje izloženi opasnosti od pucnjave pri dovoženju pacijenata u bolnicu, a česta meta pucnjave su i vozila hitne pomoći.
Ta organizacija ponovno je pozvala na poštivanje "neutralnosti
radnika zaposlenih u zdravstvenoj djelatnosti", a isti su poziv
uputili i iz Crvenog križa.