Iako većina osuđuje potez kopilota koji je 'oteo' zrakoplov i prizemljio ga u Ženevi, razlozi zbog kojih je to učinio možda i nisu neobjašnjivi.
Naime, oko 620.000 Etiopljana živi u inozemstvu. Odlaze uglavnom oni čija su zanimanja tražena u svijetu pa je tako stopa iseljavanja kod etiopskih liječnika 30 %, a medicinskih sestara 17 %. Piloti također spadaju u kategoriju onih koji žele otići iz domovine.
Iza želje za odlaskom stoje dva ključna faktora - represija i siromaštvo. Etiopski politički sustav je de facto jednostranački, zemljom dominira mala autokratska elita, a novi premijer, iako manji autokrat od bivšeg premijera, nastavio je voditi državu u kojoj političke slobode gotovo ni ne postoje, prenosi Telegraph.
Budući da se u takvoj zemlji među stanovništvom javlja želja za odlaskom, etiopska vlada nametnula je drakonske restrikcije kako bi onemogućila iseljavanje. Mnogim Etiopljanima jednostavno je zabranjeno napustiti zemlju.
Zrakoplov koji je prisilno sletio u Švicarsku oteo je njegov kopilot!
Lako je moguće da je upravo emigracijska politika u zemlji natjerala ovog Etiopljanina na otmicu zrakoplova u kojem su bila 193 putnika, među kojima 140 talijanskih državljana, koji uopće nisu znali da su oteti. Kopilot, rođen 1983. godine, odveden je u pritvor, a za otmicu maksimalno može dobiti 20 godina zatvora.
Kopilot nije bio naoružan, a kontrolu nad zrakoplovom preuzeo je pošto je pilot otišao na zahod, a on se zaključao u kokpitu. Kad je prizemljio letjelicu na ženevski aerodrom, napustio je zrakoplov spustivši se užetom kroz prozor kokpita. Posada i putnici ni u jednom trenutku nisu bili u opasnosti, rekao je glasnogovornik ženevske policije Pierre Grangean.
'Nakon slijetanja kopilot je izašao iz kokpita i dotrčao do policije i viknuo 'ja sam otmičar'. Rekao je da nije siguran u svojoj zemlji i da traži politički azil', Grangean. (T.V./Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook