U travnju je općinska uprava Pekinga počela nuditi nagrade od 500.000 yuana (nešto manje od 500.000 kn) za pronalaženje špijuna. Vlada poziva građane da budu oprezni jer, kako kažu,postoje osobe koje pokušavaju "potkopati, podijeliti i/ili sabotirati Kinu".
Prošlog mjeseca je službena izdavačka kuća donijela nove knjige za djecu osnovne škole kako bi obilježila drugi "Nacionalni dan obrazovanja o sigurnosti". U knjizi su uključene igre poput "Pronađite špijuna". Državni mediji su rekli da je to bio dio nastojanja mobilizacije učenika svih dobnih skupina kao "ogromnu silu koja može pomoći u borbi protiv špijunaže".
New York Times je rekao da između 2010. i 2012. godine, Kina otkrila mrežu od oko 20 špijuna, ukorjenjenih duboko u kineskoj birokraciji, koji su odavali informacije CIA-i. To je bilo jedno od najvećih takvih kršenja zabilježenih u posljednjim desetljećima. Kao upozorenje, neki od špijuna su ubijeni ispred svojih kolega.
Xi Jinping, koji je preuzeo vodeću poziciju u Kini 2012. godine, postaje još opsjednutiji navedenim "problemom". On je uveo još strože nove zakone o nacionalnoj sigurnosti.
Strah od gubitka tajni može djelomično objasniti gorljivost Xi Jinpinga da osigura povrat tisuća dužnosnika i politički povezanih poslovnih ljudi koji su se preselili u inozemstvo, prenosi The Economist.