Putem društvenih mreža prosvjednici su istaknuli i svoje zahtjeve, ogradili se od političkih stranaka, te Vladi Srbije dali rok do 17. travnja za njihovo ispunjenje.
Među ostalim, traže smjenu čelnika i urednika informativnog programa Radio-televizije Srbije zbog, kako navode, „režimskog izvještavanja i neravnomjerne zastupljenosti predsjedničkih kandidata u predizbornoj kampanji“.
Zahtijevaju i smjenu članova Regulatornog tijela za elektronske medije, Republičke izborne komisije te predsjednice Narodne skupštine Maje Gojković.
Osim toga, traže i sređivanje biračkog popisa u cilju utvrđivanja točnog broja birača, pojednostavljenje procedure glasanja u dijaspori te, kako pišu, „poništavanje lažnih doktorata visokih službenika Nebojše Stefanovića i Siniše Malog“.
„Ni sedmog dana ne znamo tko je organizator, tko stoji iza prosvjeda, niti je netko javno istupio pozvati ljude na prosvjed“, javio je Al Jazeerin reporter Đorđe Kostić.
Nezadovoljni građani nose parole: „Narod gladuje, a elita se raduje“, „Vučiću Šrederu“, „Nećemo da budemo jeftina radna snaga“ i „I vazduh ste privatizovali“, „Nije bot nego skot“, „Dalje nećeš moći, zvaću decu“ i „Protiv terora vlasti“.
Prethodno je, u znak podrške nezadovoljnim građanima, uglavnom mladima, zastupnik Demokratske stranke u Narodnoj skupštini Srbije Bojan Pajtić podnio neopozivu ostavku na tu dužnost. Svoju je odluku objavio na društvenim mrežama.
Gojković: Prosvjedi su isključivo politički
Prozvana Maja Gojković smatra da su „prosvjedi na ulicama Beograda isključivo politički“, te je poručila organizatorima da se „jave i prijave kada, gdje i na kojoj točno lokaciji će biti održan skup, kako bi grad i građani mogli funkcionirati“.
Po njenim riječima, „organizatora mora biti i zato su besmislene priče da organizatora prosvjeda – nema“.
„Molim organizatore da se ne stide toga što su organizatori, da prijave skup da bi se to moglo dobro organizirati i da se zna kad počinje, kad se završava i kojim lokacijama se ide. Ako se nešto dogodi, sad trenutno se ne zna tko bi za to odgovarao, a MUP Srbije ne bi znao s kim komunicirati“, ističe Gojković.
Gojković kaže i da „kroz sve to prolijeće potpuno uništavanje demokratskog procesa i demokracije u Srbiji“.
„Ne bi me čudilo da se izađe sa zahtjevom ovih dana da se potpuno ukinu izbori, da u Srbiji vlada tko hoće, tko prije dođe do neke društvene mreže, tko nema što drugo raditi pa se brzo prijavi da bude predsjednik države, predsjednik parlamenta, da se većina stvori na ulicama, a ne kao u svim demokratskim zemljama, jer očito volja građana za neke političare ne predstavlja ništa“, kaže Gojković.
Vučić prosvjede nazvao „praznikom demokracije“
Premijer Srbije i pobjednik na predsjedničkim izborima Aleksandar Vučić ponovio je jutros kako „nema problem s tim što ljudi izlaze na ulice i izražavaju svoje nezadovoljstvo iz raznih razloga, ali je bitno da sve bude mirno i demokratski“.
„Neki su mislili izazvati sukobe, da će sada „diktarorski režim“ izvesti policajce i da se dogodi svašta, a nigdje policajaca nema. Ono što su oni željeli kordoni bili su sukobi, trikovi iz udžbenika, da daju cvijet policajcima, da primjene patetične trikove koji su primjenjivani u mnogim zemljama. Mi smo sklonili policiju i vojsku da mogu raditi što hoće, koliko hoće, jedino što ne može jeste nasilje“, poručio je Vučić.
Okupljanja građana nazvao je „pravim praznikom demokracije“. Govorio je i o brojkama, rekavši kako je „ispred Vlade Srbije jučer bilo 8.400 ljudi, a najviše ih je u jednom momentu bilo 9.550, dok ih je ispred Palače Srbija bilo 5.700 ljudi“.
Još je rekao da „sve te ljude poštuje i razumije, ali i da ima osjećaj da oni nisu uvijek razumjeli njega, ni on njih“. U tom smislu, smatra da trebaju otvoriti dijalog i razgovarati, piše Al Jazeera.