U SAD-u uhićena četiri 'Kineska špijuna'

Slika nije dostupna
Četiri osobe, među kojima je analitičar Pentagona i bivši inženjer Boeinga, uhićene su u ponedjeljak u SAD-u u dva zasebna slučaja špijuniranja za Kinu, objavilo je američko ministarstvo pravosuđa.

Gregg Willam Bergersen (51) iz Aleksandrije u Virginiji, analitičar za oružane sustave Agencije za vojno-sigurnosnu suradnju (DSCA) pri ministarstvu obrane, te Tai Shen Kuo (58) i Yu Xin Kang (33) iz New Orleansa, uhićeni su pod optužbama za špijunažu zbog dostave Kini povjerljivih dokumenata i informacija američke vlade, rekao je pomoćnik ministra pravosuđa Kenneth Wainstein na konferenciji za novinare.

Prema optužnici, od siječnja 2006. do veljače 2008.,naturalizirani Amerikanac Kuo, poslovni čovjek iz New Orleansa, prikupljao je američke vojne informacije u ime vlade NR Kine. Izvor informacija, većinom vezanih uz američke oružane sustave prodane Tajvanu bio je Bergersen, koji je za to primao neutvrđene gotovinske isplate. Trećeoptuženi Kang služio je kao poveznica između Kuoa i Kine.

"Današnje optužbe pokazuje da strana špijunaža ostaje ozbiljne prijetnja u svijetu nakon Hladnog rata. Urota za koju su optuženi ima sve elemente klasične špijunske operacije", rekao je Wainstein.

Kuo i Kang mogu biti osuđeni na doživotni zatvor zbog odavanja vojnih informacija stranoj vladi, a Bergersen može dobiti do 10 godina zatvora za odavanje vojnih informacija neovlaštenoj osobi.

U drugom slučaju, u Los Angelesu je uhićen bivši inženjer Boeinga Dongfan "Greg" Chung (72), pod optužbom za špijunažu, urotu i ometanje pravde.

Prema nalazima jednogodišnje istrage FBI-a, Chung je 18 godina za Kinu prikupljao podatke o američkom zrakoplovstvu, uključujući i o programu Space Shuttle, transportnom zrakoplovu C-17 i raketi nosaču Delta IV, te o različitim vojnim i civilnim letjelicama.

U jednom od presretnutih pisama naveo je kako "želi dati doprinos domovini", objavilo je ministarstvo pravosuđa.

Od 1979. godine Chung je puno puta putovao u Kinu gdje je držao predavanja o Space Shuttleu i drugim programima, a navodno se sastajao i s kineskim dužnosnicima s kojima je razgovarao o transferu američkih podataka.

Radio je u tvrtki Rockwell International od 1973. do 1996., kada ju je preuzeo Boeing. U mirovinu je iz Boeinga otišao 2002., ali je do 2006. ostao raditi honorarno.


Povezane teme