"Novom putovnicom smo jedan korak ispred kriminalaca", rekao je predstavljajući novu elektronsku putovnicu u Berlinu ministar unutarnjih poslova Wolfgang Schaeuble.
On je naglasio da je odsada prelazak granice s krivotvorenom
putovnicom ili zlouporaba putne isprave zbog sličnosti "gotovo
isključena".
Na čipu koji je pohranjen u prednjoj stranici putovnice od danas se pohranjuju i otisci kažiprsta lijeve i desne ruke koje će granični službenici moći pročitati pomoću posebnog uređaja.
Ovaj uređaj će izdavati njemačko ministarstvo unutarnjih poslova, a njegova zlouporaba će biti spriječena i posebnim ključem bez kojeg uređaj neće funkcionirati.
Otisci prstiju neće biti pohranjivani u nekoj središnoj službi nego samo na čipu u putovnici.
Povjerenici za zaštitu podataka unatoč tomu drže da pohrana u putovnicu otvara mogućnost zlouporabe.
Bettina Sokol, povjerenica za zaštitu podataka savezne pokrajine Sjeverne Rajne - Vestfalije strahuje da bi, s obzirom da će uređaji biti isporučivani u inozemstvo, moglo doći do krađe osjetljivih podataka.
"U zemljama u kojima ne vlada tako visoki stupanj demokracije postoji opasnost pohrane i zlouporabe", smatra Sokol.
Oporbeni političari smatraju da je uzimanje otisaka prstiju "poptuno u neskladu" sa stvarnim potrebama, a predstavnica Liberala Gisela Plitz je ustvrdila da uzimanje otisaka među građanima izaziva osjećaj nelagode.
"Prije su otisci prstiju bili uzimani samo kriminalcima",
ustvrdila je Plitz.
Uznemirenost je izazvala i vijest da je podatke s putovnice moguće očitati s nekoliko metara daljine zbog čega državne službe u nekom dijelovima Njemačke vlasnicima novih putovnica nude i aluminijske korice koje bi trebale spriječiti čitanje s udaljenosti.
Državna tiskara je u međuvremenu najoštrije demantirala da je čipove moguće očitavati s udaljenosti.
Nova putovnica košta 59 eura i izdaje se na deset godina. Vlada 2009. planira uvođenje i osobnih iskaznica s pohranjenim otiscima prstiju.