"S obzirom na štetu koja je nastala i gubitak ljudskih života, odlučio sam proglasiti izvanredno stanje na području cijele zemlje", kazao je u programu državnog radija.
Uvođenjem izvanrednog stanja u cijeloj su zemlji zabranjena sva javna okupljanja, a vojsci je dopušteno uhićenje svih osoba koje smatraju opasnima za državnu sigurnost.
"Najvišim vojnim dužnosnicima dane su točne upute, a cilj im je obraniti narod Gvineje od izbijanja potencijalnog građanskog rata", rekao je Conte.
Najmanje jedanaest prosvjednika ubijeno je u predgrađu glavnog grada Gvineje Conakryja, gdje je od početka pobune i sukoba s vojskom u siječnju poginulo 97 osoba.
Nezadovoljni prosvjednici ponovno su organizirali opći štrajk tvrdeći da se sukobi u Gvineji mogu završiti samo odlaskom s vlasti predsjednika države Contea.
Riječ je o drugim žestokim prosvjedima u Conakryju od nereda 10. siječnja, kada su se prosvjednici pobunili protiv vladavine 72-godišnjeg predsjednika Contea, kojega podupire vojska.
Do novoga vala nasilja došlo je nakon što je u petak na dužnost premijera imenovan predsjednikov bliski suradnik, ministar Eugene Camara. Oporba i sindikati nisu prihvatili njegovo imenovanje, već su zatražili njegovu ostavku zbog bliskosti s državnim poglavarom.
Gvineja je siromašna zapadnoafrička zemlja u kojoj živi 9,4 milijuna stanovnika.