DJECA-SIROČAD U GRČKIM ZATVORIMA

Ćelije su im pune fekalija, vežu ih lisicama, a hranu im daju kroz rešetke

Slika nije dostupna
Djeca od kojih neka imaju samo 11 godina nalaze se u prvljavim ćelijama s okorjelim kriminalcima, a nigdje ne mogu bez lisica na rukama.

Deseci djece, mališana od kojih neki imaju samo 11 godina, nalazi se u zatvorima na grčkom otoku Kosu gdje su smješteni u ćelijama s okorjelim kriminalcima i osuđenicima.

Riječ je o djeci imigrantima koja su stigla brodovima iz Turske, bez roditelja ili pratnje odraslih osoba. Zbog nehumanih uvjeta u kojima se djeca nalaze kao i odbijanje grčkih vlasti da ih presele na neko drugo mjesto zatražena je hitna intervencija UN-ove agencije za izbjeglice, piše Independent.

Grčke vlasti, međutim, na sve optužbe odgovaraju kako su, zbog njihove vlastite sigurnosti, prisiljeni djecu držati u pritvoru, odnosno 'na sigurnom'. Međutim, volonteri koji su posjetili centralnu policijsku postaju na Kosu svjedoče kako su šokirani uvjetima u kojima se djeca imigranti nalaze. Dobivaju samo jedan obrok dnevno, te voće i vodu koje im osiguravaju dobrotvorne ustanove, no bilo je slučajeva kada su znala biti bez hrane i dva dana. Van ne smiju izlaziti bez lisica na rukama.

'U zatvoru je užasno prljavo. Iz zidova vire žice od struje, po podu ćelija su fekalije i mokraća. Hranu dobivaju kroz rešetke. Sve izgleda kao u srednjem vijeku. Toga nema nigdje u Europi', ispričao je jedan od volontera za Independent.

'U Brodu se zimski tranzitni centar radi da se zaštite pripadnici naših službi'

Trenutno se u pritvoru na Kosu nalazi jedanaestero djece između 12 i 17 godina. Ipak, nakon intervencije UN-a s državnim tužiteljstvom na Kosu dogovoreno je da se djeca u bliskoj budućnosti smjeste u kamp koji će uz financijsku pomoć UN-a voditi nevladine udruge.

Iako prema konvenciji o pravima djeteta, djeca trebaju imati posebnu zaštitu a pogotovo ne smiju biti u zatvoru s odraslima, grčki su zakoni nešto drugačiji. Ona djeca koja traže azil a nemaju nikoga od rodbine automatski su prepušteni tužiteljstvu dok se za njih ne pronađe zakonski skrbnik. U praksi, to znači da su do tada pod nadzorom policije a čekanje na skrbnika negdje u Grčkoj može potrajati i do nekoliko tjedana.

'Ta djeca nisu dobro. Vidite to u njihovim očima', kazao je volonter koji je zatvor posjetio nekoliko dana za redom.
 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook