"Posjedujemo određene podatke i indicije da su neke od ovih organizacija aktivne u BiH ali pod drugim imenom. Osobe koje su radile u zabranjenim, danas rukovode nekim drugim organizacijama što je pokazatelj da su još aktivne u BiH", kazao je Vuković, kako ga u četvrtak citiraju banjalučke "Nezavisne novine".
Ovaj bosanskohercegovački dužnosnik zadužen za borbu protiv terorizma također je potvrdio kako vlasti u njegovoj zemlji imaju potrebne podatke o osobama i organizacijama koje su na UN-ovu popisu pomagača terorizma te poduzimaju sve potrebne mjere.
Na ovom popisu su i organizacije Al-Furqan, Al-Haramain & Al-Aqsa Charity Foundation, Al-Haramain Islamic Foundation, Bosanska idealna futura (BIF), Global Relief Foundation te Taibah International, a sve one imale su svoje urede i na području BiH.
Rad im je uglavnom zabranjen nakon opsežnih policijskih akcija poduzetih diljem svijeta nakon napada na New York i Washington 11. rujna 2001. godine.
Uhićeni su i procesuirani i neki od čelnika tih organizacija poput Muniba Zahiragića, ravnatelja BIF-a koji je 2003. godine osuđen na dvije godine zatvora zbog špijunskih aktivnosti.
Tada je utvrđeno kako je ovaj bivši djelatnik bošnjačke tajne službe AID odavao povjerljive podatke koje su agenti na terenu prikupili o islamskim organizacijama u BiH.
Pomoćnik ravnatelja Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Dragan Lukač potvrdio je kako su zatvoreni svi uredi spornih organizacija u BiH no one su i dalje na "crnim listama" UN-a jer djeluju drugdje.
"Poznato je da one djeluju u nekim drugim zemljama poput Afganistana", kazao je Lukač.