DESETLJEĆIMA SKRIVANE

Nacističke kutije pronađene u podrumu argentinskog suda: Otkriveno što je u njima

U Argentini pronađene nacističke kutije
U Argentini pronađene nacističke kutije Foto: Afp
Sud je premjestio kutije u sobu s dodatnim sigurnosnim mjerama.

Deseci kutija s nacističkim materijalom koji su argentinske vlasti zaplijenile tijekom Drugog svjetskog rata nedavno su ponovno otkriveni u podrumu Vrhovnog suda, priopćio je sud u nedjelju.

Tih je 83 kutija u Argentinu poslalo njemačko veleposlanstvo u Tokiju u lipnju 1941. japanskim parobrodom "Nan-a-Maru", prema informacijama koju je sud uspio povezati, navodi se u priopćenju.

U to je vrijeme velika pošiljka privukla pozornost vlasti, koje su se bojale da bi njezin sadržaj mogao utjecati na neutralnost Argentine u ratu.

Ne zna se zašto su poslane u Argentinu

Unatoč tadašnjim tvrdnjama njemačkih diplomatskih predstavnika da se u kutijama nalaze osobni predmeti, argentinske carinske vlasti nasumično su pretražile pet kutija.

Dokumenti u kutijama pronađenim u podrumu Vrhovnog suda U Argentini pronađene nacističke kutije Foto:Afp

Pronašli su razglednice, fotografije i propagandni materijal nacističkog režima, kao i tisuće bilježnica koje su pripadale nacističkoj stranci. Savezni sudac zaplijenio je materijale i predmet uputio Vrhovnom sudu.

Još je nejasno zašto su predmeti poslani u Argentinu kao i to koje je mjere Vrhovni sud tada poduzeo.

Osamdeset četiri godine kasnije, sudski službenici naišli su na kutije dok su pripremali materijal za muzej Vrhovnog suda.

Premještene su u posebnu sobu

"Otvaranjem jedne od kutija, identificirali smo materijal namijenjen učvršćivanju i širenju ideologije Adolfa Hitlera u Argentini tijekom Drugog svjetskog rata", priopćio je sud.

Sud je sada premjestio kutije u sobu opremljenu dodatnim sigurnosnim mjerama i pozvao Muzej holokausta u Buenos Airesu da sudjeluje u njihovu očuvanju i popisivanju.

U Argentini pronađene nacističke kutije Foto:Afp

Stručnjaci će ih također ispitati u potrazi za eventualnim tragovima o još uvijek nepoznatim aspektima holokausta, poput međunarodnih mreža financiranja koje su koristili nacisti.

Argentina je 1944. objavila rat Njemačkoj i Japanu

Argentina je ostala neutralna u Drugom svjetskom ratu do 1944., kada je konačno prekinula diplomatske odnose sa silama Osovine i iduće godine objavila rat Njemačkoj i Japanu.

Od 1933. do 1954., prema Muzeju holokausta, 40.000 Židova došlo je u Argentinu bježeći od nacističkog progona u Europi. Argentina je dom najveće populacije Židova u Latinskoj Americi.

Povezane teme