Test zrelosti

U Albaniji otvorena birališta

Slika nije dostupna
Birališta na parlamentarnim izborima u Albaniji, koji se smatraju ispitom demokratske vjerodostojnosti te zemlje, otvorena su jutros. Pravo glasa ima 3,1 milijun birača. Oni će između nešto više od 3.800 kandidata iz 34 stranke i četiri koalicije izabrati 140 zastupnika u albanskom parlamentu.

Glavna borba vodit će se između Demokratske stranke premijera Salija Berishe i gradonačelnika Tirane i čelnika oporbenih socijalista Edija Rame. Izbore će promatrati 450 stranih i 5.000 domaćih promatrača. Dvije najjače stranke, demokrati i socijalisti, najavljivale su u kampanji da će zemlju uvesti u EU, obećavajući otvaranje novih radnih mjesta, gospodarski rast i istovremeno optužujući se međusobno za korupciju.

Današnji izbor sedmi su parlamentarni izbori od pada komunizma 1990. u jednoj od najsiromašnijih zemalja Europe. Izbori u toj zemlji, koja je ove godine postala punopravnom članicom NATO-a, dosad nisu zadovoljavali međunarodne standarde, a izborne prevare i nepravilnosti bili su redovita pojava. SAD i EU očekuju od Albanije da ovaj put učini korak naprijed. Kampanja je i ovoga puta bila obilježena nasiljem, u kojem su čak ubijena dvojica ljudi. Birališta se zatvaraju u 19 sati. Prvi službeni rezultati najavljeni su za ponedjeljak.

Test zrelosti i spremnosti za EU

Današnji parlamentarni izbori u Albaniji Zapad smatra testom demokratske zrelosti te zemlje i njezine sposobnosti da se priključi Europskoj uniji. Po posljednjim anketama, neznatnu prednost ima Demokratska stranka premijera Salija Berishe. Glavne izazivače, oporbenu Socijalističku stranku, vodi Edi Rama, gradonačelnik glavnog grada Tirane. Dvije najjače stranke, demokrati i socijalisti, najavljuju da će zemlju uvesti u EU, obećavajući otvaranje novih radnih mjesta, gospodarski rast i istovremeno optužujući jedna drugu za korupciju.

Oko 3,1 milijun birača ima biračko pravo na izborima koji će se održati po novom, regionalnom razmjernom sustavu. Ukupno 4.300 kandidata natječe se za 140 parlamentarnih mandata. Izbore će nadgledati oko 400 promatrača u koordinaciji Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS). Berishina desna vlada proteklih je mjeseci suočena s brojnim skandalima, iako je prije četiri godine došla na vlast obećavajući upravo obračun s korupcijom. Glavni izazivač aktualnog premijera gradonačelnk je Tirane i čelnik socijalista Edi Rama, umjetnik poznat ponajviše po tome što je dotrajale fasade zgrada dao obojiti u kričave, šarene boje.

Troje ubijenih tijekom kampanje

Berisha, prvi postkomunistički predsjednik zemlje, u kampanji je podsjećao birače na postignute uspjehe - ulazak u NATO i podnošenje zahtjeva za dobivanje statusa zemlje kandidata za ulazak u EU. Najavio je da će Albaniju pretvoriti u regionalnu energetsku silu koristeći energiju vode, vjetra i ugljena, nakon što je nedavno potpisao tri milijarde dolara vrijedne ugovore o proizvodnji energije s talijanskim, austrijskim i norveškim tvrtkama.

Berishina vlada ističe i da se za njezina mandata poboljšala poduzetnička klima, udvostručile mirovine te plaće zaposlenih u zdravstvu i školstvu i te da je popravljena mreža loših cesta. No, oporba optužuje vladu i samoga Berishu za seriju skandala, uključujući zloporabu državnoga novca namijenjenog izgradnji 170 kilometara duge autoceste Drač-Kukes-Morini, najveći infrastrukturni projekt koji Albaniju povezuje s Kosovom. Tijekom izborne kampanje troje ljudi ubijeno je u, kako prenose lokalni mediji, politički motiviranim napadima. Regionalni čelnik konzervativne Kršćansko-demokratske stranke ubijen je u eksploziji automobila, jedan čovjek smrtno je stradao u svađi oko izbornih plakata, a u svibnju je vatrenim oružjem upucan oporbeni zastupnik u parlamentu. (Hina)