Prema Albaniji putuje prvi talijanski brod s migrantima. U dva talijanska prihvatna centra u Albaniji migranti će čekati procesuiranje svojih zahtjeva za azil. U Italiju će moći samo oni čiji zahtjevi budu odobreni.
Na prvom brodu s migrantima je 16 muškaraca - 10 iz Bangladeša i šest iz Egipta. Umjesto u Italiji, njihovi zahtjevi za azil bit će obrađeni u Albaniji.
"Italija je postavila dobar primjer potpisivanjem talijansko-albanskog protokola za obradu zahtjeva za azilom na teritoriju Albanije, ali pod talijanskom i europskom jurisdikcijom", kazala je talijanska premijerka Giorgia Meloni.
Prvi migranti na odredištu se očekuju u srijedu. Na kontinentu koji se godinama bori s migrantskom krizom, dogovor Italije i Albanije pozdravile su mnoge članice Europske unije.
"Prije svega, da, pitali su nas i drugi i mi smo rekli ne. Drugo, svi moraju razumjeti da je naš odnos s Italijom jako poseban i traje tisućama godina unatrag", pojasnio je albanski premijer Edi Rama.
Albanija Talijanima ne zaboravlja da je nakon pada komunizma primila desetke tisuće njihovih državljana, a nakon potresa iz 2019. među prvima pružila ruku pomoći.
"Talijani nam još uvijek pomažu i mi trebamo pomoći njima. Migranti stižu zbog problema. Ovdje će se za njih brinuti talijanska vlada, pokrivaju sve troškove. To nam ne smeta", kaže Fran Popaj, stanovnik Shengjina.
Nevladine organizacije, međutim, upozoravaju na moguća kršenja ljudskih prava.
"To je još jedan pokušaj militarizacije granica i prenošenja odgovornosti za zaštitu ljudi u pokretu na druge države kako bi se osiguralo da oči pravosudnog sustava i civilnog društva ne mogu nadzirati, prokazivati i štititi te ljude", ističe Giorgia Linard iz NGO Sea-Watch.
Talijanski prihvatni centri u Albaniji djelovat će prema talijanskim zakonima, s talijanskim sucima koji će o slučajevima odlučivati putem video veze. U njima će raditi 500-tinjak talijanskih zatvorskih čuvara, policajaca, vojnika i karabinjera. Kome zahtjev za azil bude odobren, putuje u Italiju. Ostale čeka deportacija - iz Albanije.