Najopasnije područje za novinare je Azija, gdje je prošle godine ubijeno 40 novinara, a nakon nje slijedi Latinska Amerika s 32 ubijena novinara, navodi IPI. Po državama, najviše novinara je izgubilo život u Pakistanu (16), nakon toga u Meksiku (12) i u Hondurasu (10).
>> VIDEO: Najveća noćna mora svakog tv novinara
U subsaharskoj Africi život je izgubilo 15 novinara, a osam je ubijeno na području Bliskog istoka i sjeverne Afrike, od kojih šest u Iraku. U Europi je ubijeno sedam novinara, dva u Rusiji i po jedan u Grčkoj, Bugarskoj, Bjelorusiji, Latviji i Turskoj.
U posljednjih deset godina ubijeno je ukupno 788 novinara, priopćio je IPI, i to najviše u Iraku (177), na Filipinima (96) i u Kolumbiji (50).
Listu neprijatelja slobode medija predvodi Uzbekistan
Reporteri bez granica objavili su 38 najvećih 'neprijatelja slobode medija' i među njih svrstali čelnike država i vlada, kraljeve, paravojne skupine, kriminalne mreže i ekstremističke organizacije. Europske predstavnike na toj listi predvode čelnici Uzbekistana, Turkmenistana, Azerbajdžana, Kazahstana, Čečenije i Bjelorusije. Etiketu 'neprijatelja slobode medija' također je dobio ruski premijer Vladimir Putin, zatim talijanska mafija i baskijska separatistička skupina ETA.
Organizacija je posebno kritična prema arapskim državama Siriji, Jemenu i Bahreinu gdje je gušenje prodemokratskih prosvjeda povezano s nasiljem nad predstavnicima medija. Na popisu su već tradicionalno i libijski čelnik Moamer Gadafi i saudijski kralj Abdulah, te talibani i narkokarteli u Meksiku. (Hina)