Turska povukla na konzultacije veleposlanika u SAD-u

Slika nije dostupna
Turska je u četvrtak povukla na konzultacije svog veleposlanika u SAD-u Nabija Sensoya, u znak prosvjeda zbog podrške vanjskopolitičkog odbora Predstavničkog doma američkog Kongresa rezoluciji u kojoj se masovna ubojstva Armenaca tijekom Prvog svjetskog rata u Turskoj nazivaju genocidom.

Odbor je u srijedu prihvatio neobvezujuću rezoluciju s 27 glasova za i 21 protiv, unatoč snažnom protivljenju administracije predsjednika Georgea W. Busha i intenzivnom lobiranju turske diplomacije.

"Svi mi žalimo zbog tragičnog stradanja armenskog naroda započetog 1915., no ova rezolucija nije pravi odgovor na ta povijesna masovna ubojstva, i njezino prihvaćanje nanijelo bi veliku štetu odnosima s našim ključnim saveznikom u NATO-u i ratu protiv terorizma", kazao je predsjednik Bush nakon odluke odbora.

Turski predsjednik Abdulah Gull također je osudio prihvaćanje rezolucije, a američki veleposlanik Ross Wilson pozvan je u ministarstvo vanjskih poslova u Ankari, gdje mu je izražena "uzrujanost" zbog rezolucije i zatraženo da Busheva administracija učini sve kako ona ne bi bila usvojena u cijelom Kongresu, prenosi agencija AP neimenovani diplomatski izvor.

Povjesničari procjenjuju da je oko milijun i pol Armenaca ubijeno u razdoblju 1915.-1917. u prvom genocidu u XX stoljeću. 

Turska priznaje da je bilo masovnih ubojstava Armenaca, ali ističe da je broj žrtava prenapuhan, te da je nekoliko stotina tisuća ljudi stradalo u građanskom ratu i nemirima, tijekom Prvog svjetskog rata, negirajući postojenje genocida.

Glasnogovornik turskog ministarstva vanjskih poslova kazao je da će veleposlanik Sensoy ostati u Turskoj "tjedna do 10 dana". 

"Mi ne povlačimo našeg veleposlanika. Pozvali smo ga u Tursku radi konzultacija", rekao je u Ankari glasnogovornik Levent Bilman.

Glasnogovornik State Departmenta Tom Casey je kazao kako nije upoznat s odlukom Turske, izrazivši uvjerenje da se radi o "konzultacijama, a ne o povlačenju veleposlanika".

"Prepustit ću turskoj vladi da govori u svoje ime", rekao je Casey, podsjećajući kako vlada u Ankari već "dulje vrijeme, vrlo jasno i javno izražava zabrinutost" zbog rezolucije i najavljuje da će odlučno djelovati ako dođe do njezinog usvajanja.

Casey je naglasio kako SAD žele sačuvati dobre odnose s Turskom.

Citirajući neimenovanog visokog dužnosnika američke diplomacije, CNN izvješćuje kako State Department "ne namjerava pozvati na konzultacije svog veleposlanika u Ankari", kao recipročnu mjeru.

Ministar obrane Robert Gates upozorio je da odluka kongresnog odbora može naškoditi američko-turskim odnosima u vrijeme kada SAD ovise o uporabi turskog zračnog prostora i baze Incirlik, za opskrbu svojih snaga u Iraku. 

Oko 70 posto američkog tereta namijenjenog za Irak ide preko Turske kao i oko 30 posto goriva koje koristi američka vojska u Iraku.

Demokratska većina u vanjskopolitičkom odboru Predstavničkog doma podržala je rezoluciju o turskom genocidu nad Armencima, na poticaj kongresnika iz Kalifornije, New Jerseya i Michigana gdje živi brojna
armenska zajednica, no malo je vjerojatno da će prijedlog idućih mjeseci biti ponuđen ne usvajanje cijelom Predstavničkom domu, ocjenjuje u četvrtak The New York Times.

I samo demokratsko čelništvo podijeljeno je oko toga, pa tako
predsjednica predstavničkog doma Nancy Pelosi podržava prihvaćanje rezolucije dok joj se čelnik demokratskog Nacionalnog odbora Rahm Emanuel protivi.

Podijeljenost oko tog osjetljivog pitanja prelazi i preko stranačkih linija u SAD-u. 

Tako je primjerice nekadašnji republikanski predsjednik Ronald Reagan jedini predsjednik SAD-a koji je pokolj
Armenaca javno nazivao genocidom, a kada je godine 2000. rezolucija slična sadašnjoj usvojena pred odborom Predstavničkog doma, administracija demokratskog predsjednika Billa Clintona uspješno se angažirala da ona ne dođe na usvajanje cijelom Kongresu.

Povezane teme