Raketni sustav zemlja-zrak Stinger postavljen je ovih dana na vrhu Gole gore blizu grada Yayldagija koji se nalazi u pokrajini Hatay, nekoliko kilometara od Sirije i blizu sredozemne obale, objavila je mreža NTV.
Drugi sustav postavljen je u Ceylanpinaru, gradiću u pokrajini Sanliurfi, uz samu granicu, izvijestio je CNN-Turska.
Konvoji vojnih vozila kretali su se prošli tjedan između vojnih baza kod jugoistočne granice prevozeći vojnu opremu i vojnike, piše Reuters i dodaje da niti vojska niti ministarstvo obrane nije potvrdilo da su poduzeli dodatne mjere.
Turski dnevnik Hurriyet piše o pojačanim letovima borbenih zrakoplova iz jugoistočne zračne blaze blizu sirijske granice.
Ankara je još u ljeto 2012. rasporedila više protuzračnih raketnih sustava duž zajedničke granice sa Sirijom, pošto je sirijska protuzračna obrana srušila turski izviđački zrakoplov.
Ovaj sustav je početkom 2013. u okviru NATO-a pojačan protuzračnim raketnim sustavima i proturaketnim sustavima Patriot dopremljenima iz Njemačke, SAD-a i Nizozemske kako bi štitili Tursku od možebitnih sirijskih prijetnja.
Izrael je svoj proturaketni štiti postavio zapadno od Jeruzalema, izvijestio je novinar AFP-a.
Glasnogovornik izraelske vojske nije htio komentirati tu informaciju rekavši samo da su 'obrambeni sustavi raspoređeni s obzirom na procjenu stanja'.
>> Što je ostalo nakon američkih intervencija?
Koncem kolovoza u Tel Avivu su bili raspoređeni sustavi proturaketnog štita Iron Dome (Čelična kupola), usmjereni prema sjeveru Sirije.
Kako navode izraelski mediji, dosad je diljem zemlje postavljeno šest do sedam sustava.
Premijer Benjamin Netanyahu ovih je tjedana neprestano isticao da Izrael nije umiješan u sirijski rat, ali da će 'snažno uzvratiti' bude li napadnut.
Izrael strahuje od eventualnih posljedica američke intervencije u Siriji, budući da sirijski predsjednik Bašar al-Asad i njegov saveznik, libanonski Hezbollah, mogu odlučiti iz osvete napasti Izrael, povijesnog saveznika Washingtona u regiji.
Obamina uprava već nekoliko dana u zemlji i u inozemstvu traži potporu za vojne udare na sirijski režim koji optužuje da je 21. kolovoza u Damasku upotrijebio kemijsko oružje. Američki Kongres treba idućeg tjedna raspravljati o mogućnosti takve intervencije. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook