'U interesu je obiju država da se ljudima uz Dragonju pomogne tako da se njihov život odvija normalno i sa što manje problema', rekao je Tuerk u vezi s Jorasovim slučajem koji već dugo zaokuplja pažnju slovenske i hrvatske javnosti.
Joras, naime, već godinama zaobilazi granični prijelaz Plovaniju jer tvrdi da ne živi u Hrvatskoj nego u Sloveniji, a prije tjedan dana stupio je i u štrajk glađu jer nisu uklonjene žardinijere s puta koji je sam sagradio i koji vodi mimo službenog graničnog prijelaza.
Žardinijere su postavile hrvatske vlasti, pa sada po tom putu Joras do svoje kuće može samo pješice, a u svom zahtjevu da se žardinijere ukloni Joras se poziva i na odluku slovenskog suda u Piranu.
'Između dviju država postoji spor glede suvereniteta. Po našem je uvjerenju lijeva obala Dragonje pod slovenskim suverenitetom. No, regulacija prometa i komunikacije na tom području određene su na poseban način, stoga su potrebni dogovori, kao i dogovor o primjeni rješenja piranskog suda o uklanjanju žardinijera', rekao je nakon susreta s Jorasom slovenski predsjednik.
Dodao je da su potrebna praktična rješenja. Podsjetio je da su se nedavno sastali predsjednici dviju država kao i premijeri, te je ocijenio da bi bio potreban i susret ministara unutarnjih poslova Slovenije i Hrvatske kako bi se žardinijere s Jorasove staze uklonile.
Tuerk je dodao da je angažiran na rješavanju Jorasova problema te da će to i dalje raditi, u dogovoru s Vladom.
'Ne želim Jorasu davati posebna obećanja niti je on to od mene očekivao, ali je dobro da smo razgovarali', rekao je Tuerk nakon susreta s Jorasom, dodajući kako je Jorasa pozvao da prekine štrajk glađu i kako se nada da će ga poslušati. Upitan hoće li prekinuti svoj prosvjed gladovanjem, koji je počeo na desnoj obali Dragonje u svom automobilu, a posjećuju ga različite slovenske udruge i stranke, Joras je rekao da neće i da u prosvjedu namjerava ustrajati.