'Čovjek na čijoj zemlji raste bambus je bogat čovjek', rekao je Adane Berhe, CEO predsjednik Ådal IndustriAL PLC, koji pomaže izgraditi novu industriju.
Nedavno je putovao u Kinu kako bi prikupio znanja i vještine potrebne za korištenje novih alata i opreme za proizvodnju i distribuciju bambusa. Za pokretanje novog tržišta odabrao je Afriku, zemlju bogatu biljkama bambusa, a kako kaže, osim njega u afrički kontinent i novu industriju uložila je i Kina. Međunarodna mreža proizvodnje bambusa i ratana (INBAR) otvorila je ured u glavom gradu Etiopije, Addis Abebi.
'Kina ima potrebnu tehnologiju, kapital kao i tržišta. Etiopija pak ima potrebne sirovine', rekao je Fu Jinhe, regionalni koordinator za INBAR.
Ova suradnja, smatra Berhe, mogla bi biti pun pogodak. Kina i Etiopija mogle bi zajedno proizvoditi visoko kvalitetne proizvode namijenjene međunarodnom, ali i unutarnjem tržištu.
INBAR procjenjuje da je globalno tržište bambusa vrijedno oko 60 milijardi dolara i svakodnevno raste. Mnogi u ovome vide veliki potencijal za razvoj i širenje etiopskih tvrtki i potencijalno veliki poticaj za šire gospodarstvo.
Trgovina bambusa mogla bi biti profitabilnija od trgovine drvom, a zbog činjenice da je bambus jedna od najbrže rastućih biljaka na svijetu, koja u samo jednom danu može izrasti više od jednog metra, mnogi ovoj industriji predviđaju veliki uspjeh, piše CNN.
Također, bambus se može koristiti u svemu od proizvodnje namještaja do toga da služi kao papir za pisanje. Mnogi se nadaju da će ova industrija pomoći razvoju Afrike.