Sve su jače rasprave o najavama Donalda Trumpa uoči njegova povratka u Bijelu kuću. Među ostalim, traži da se povećaju izdvajanja članica NATO-a za obranu sa sadašnja dva, na pet posto BDP-a.
Rat u Ukrajini i na Bliskom istoku, testiranja raketa u Sjevernoj Koreji, smjene režima, jačanje populizma. U jeku ratova i globalnih nesigurnosti europske članice s povećanjem se slažu, ali za koji točno iznos tek se treba dogovoriti. Glavni tajnik NATO saveza upozorava da treba jačati obranu.
"Dva posto, prema svemu što vidim u ovom trenutku, nije ni približno dovoljno, a ako to ne napravimo, sada smo sigurni, ali ne za četiri ili pet godina. Ako to ne napravite, krenite na tečajeve ruskog jezika ili idite na Novi Zeland ili sada odlučite trošiti više", rekao je glavni tajnik NATO-a Mark Rutte.
Nijedna od 32 članice NATO saveza dosad nije u obranu uložila pet posto BDP-a. Približila se jedino Poljska, koja je prošle godine uložila 4,12.
"Pet posto kako je nedavno rekao Donald Trump, značilo bi za Njemačku da bismo morali potrošiti nešto više od 40% našeg ukupnog proračuna na obranu. Mislim da to završava raspravu jako brzo", rekao je njemački ministar obrane Boris Pistorius.
Ministri obrane pet europskih zemalja koje najviše troše na vojsku u Poljskoj su razgovarali o Trumpovom prijedlogu.
"Svi ponavljate dva, tri, četiri posto, a da zapravo ne znate o čemu se radi. Dopustite da budem izravan. Situacija je gora nego u Hladnom ratu. Gora je nego u Hladnom ratu jednostavno zato što imamo nova područja koja postaju militarizirana, a ona su uglavnom digitalna", rekao je francuski ministar obrane Sebastien Lecornu.
Ratovi, a prije toga i pandemija, značajno su utjecali na svjetsko gospodarstvo. Dvojba je jasna...
"S jedne strane znamo da moramo potrošiti više na našu sigurnost, a s druge strane znamo da moramo oživjeti gospodarstvo. Ako spojimo to dvoje, ako europsku obrambenu industriju pretvorimo u način oživljavanja gospodarstva, možemo kombinirati to dvoje", rekao je talijanski ministar obrane Guido Crosetto.
Povećanje izdvajanja NATO članice će dogovarati na samitu u Hagu u lipnju. Dovoljno vremena da se razrade detalji i dogovore brojke.