Američki predsjednik Donald Trump obavijestio je u srijedu sedam zemalja, uključujući Alžir, Irak, Libiju i Filipine, o višim carinama, a istog dana je poručio liderima Gabona, Gvineje Bisau, Liberije, Mauritanije i Senegala da bi njih američke carine mogle zaobići.
U pismima su najavljene carine od 30 posto za Alžir, Irak, Libiju i Šri Lanku, 25 posto za Brunej i Moldaviju te 20 posto za Filipine, dok bi carine mogle zaobići pet afričkih zemalja.
Trump je rekao u srijedu da će afričke zemlje sniziti svoje carine te da Sjedinjene Države tretiraju Afriku bolje od Kine.
Na sastanku s čelnicima Gabona, Gvineje Bisau, Liberije, Mauritanije i Senegala u Bijeloj kući, Trump je rekao da ne misli da će se tim zemljama uvoditi ikakve američke carine.
Trump kaže da će uvesti Brazilu carine od 50 posto
Predsjednik SAD-a Donald Trump izjavio je u srijedu da će njegova administracija uvesti Brazilu carine od 50 posto na proizvode koje će ta zemlja slati u SAD počevši od 1. kolovoza.
Trump je svoje komentare dao u pismu brazilskom predsjedniku Luizu Inaciju Luli da Silvi. Američki predsjednik također je kritizirao zemlje BRICS-a, čiji je Brazil ključni dio.
Republikanski čelnik također je izrazio podršku bivšem brazilskom predsjedniku Jairu Bolsonaru.