Trump je u odabiru 53-godišnjeg Kavanaugha, koji je u devedesetima pomagao u istrazi nad bivšim predsjednikom Billom Clintonom, a kasnije radio za Georgea Busha mlađeg, osigurao konzervativnu većinu u Vrhovnom sudu svojim drugim doživotnim imenovanjem u najviše sudsko tijelo Sjedinjenih Država u 18 mjeseci, koliko je na funkciji predsjednika.
Kavanaugha sad očekuje žestoka borba oko potvrde u Senatu, u kojem Trumpovi republikanci drže tanku većinu. Ako bude prihvaćen, Kavanaugh će zamijeniti dugogodišnjeg konzervativnog 81-godišnjeg suca Anthonyja Kennedyja, koji je najavio svoje umirovljenje 27. lipnja.
Trump, koji je prošle godine u taj sud imenovao Neila Gorsucha, u predstavljanju Kavanaugha u ponedjeljak istaknuo kako je riječ o sucu omiljenom među svojim kolegama, čije se mišljenje cijeni.
"On je brilijantan pravnik s jasnim i efikasnim stilom pisanja, univerzalno smatranim jednim od najboljih i najoštroumnijih pravnih umova našeg doba", dodao je Trump istaknuvši kako njegova nominacija zaslužuje "brzu potvrdu i veliku dvostranačku podršku".
Kavanaugh bi mogao služiti u Vrhovnom sudu desetljećima.
"Moja je pravosudna filozofija jednostavna: sudac mora biti neovisan i mora interpretirati zakon, ne ga donositi. On ga mora interpretirati kako je napisan. I sudac mora interpretirati ustav onako kako je napisan, upućen u povijest, tradiciju i prethodnike", poručio je Kavanaugh tijekom ceremonije u kojoj je naglasio svoju privrženosti obitelji i katoličanstvu.
Njegovo imenovanje ne bi promijenilo ideološko usmjerenje Suda u kojem pet konzervativaca već ima većinu nad četiri liberalna suca, no moglo bi nagnuti tu instituciju dodatno prema desno. Anthony Kennedy, iako konzervativac, nekad je stajao na stranu liberalnih sudaca po pitanju pobačaja i prava homoseksualaca, što se od Kavanaugha teško može očekivati.
Novi sudac odlučivat će o ključnim pitanjima nacionalne važnosti poput prava posjedovanja oružja, smrtne kazne i prava glasovanja na izborima. Sud bi mogao odlučivati i o pitanjima osobne važnosti za Trumpa i njegovu vladu, uključujući onu o povezanosti s Rusijom.
Republikanci u Senatu drže tanku većinu od 51 zastupnika naprema njih 49, no ne mogu računati ni na senatora Johna McCaina koji se bori protiv raka. (Hina)