Američki predsjednik Donald Trump poručio je da je njegova odluka o uvođenju carina od 50 posto Europskoj uniji bila uspješna. Tom odlukom je, tvrdi, potaknuo Bruxelles da ubrza pregovore.
"Bio sam iznimno zadovoljan odlukom o uvođenju carina od 50 % Europskoj uniji, osobito zato što su naši pregovori s njima napredovali vrlo sporo (blago rečeno!)", napisao je američki predsjednik u objavi na društvenoj mreži Truth Social u utorak.
"Upravo su me obavijestili da je Europska unija nazvala kako bi se brzo dogovorili o terminima sastanaka. To je pozitivan pomak, i nadam se da će NAPOKON, kao što sam tražio i od Kine, otvoriti europska tržišta za trgovinu sa Sjedinjenim Američkim Državama", dodao je Trump i poručio da će biti "veoma sretni i uspješni ako to učine".
Pozitivan preokret u pregovorima
Trumpova izjava dolazi nakon relativnog smirivanja napetosti između Bruxellesa i Washingtona. Naime, razgovor između Trumpa i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, održan u nedjelju, rezultirao je odgodom planiranog uvođenja 50-postotne carine na sve europske proizvode – s 1. lipnja na 9. srpnja.
Taj je razgovor označio pozitivan preokret u pregovorima između dviju strana, nakon višemjesečnog nezadovoljstva u Bruxellesu zbog toga što Washington nije pokazivao interes za prijedloge EU, već je, kako navode europski izvori, tražio jednostrane ustupke, piše Politico.
Razgovor Trumpa i von der Leyen, održan u nedjelju, "dao je novi poticaj" pregovorima, izjavila je u ponedjeljak glasnogovornica Europske komisije Paula Pinho.
"I od toga ćemo krenuti dalje. Pozitivno je vidjeti da postoji angažman i na predsjedničkoj razini. S naše strane smo uvijek govorili da smo spremni postići dogovor", dodala je Pinho.