Visoke razine olova

Više od 200 djece u bolnici zbog trovanja hranom: Mjesecima se žalili na bolove

Hrana u vrtiću Foto: Getty Images
Hrana koju su djeca jela u vrtiću sadržavala je 2000 puta više olova nego je to dozvoljeno.

Više od 200 djece završilo je u bolnici nakon trovanja hranom jer su školski kuhari u pripremi jela koristili nejestivu boju za ukrašavanje hrane. Uhićeno je osmero ljudi. 

Testovi su pokazali da uzorci hrane iz vrtića u gradu Tianshui na sjeverozapadu Kine imaju razinu olova 2000 puta veću od nacionalne sigurnosne granice.

Ukupno je 233 djece iz vrtića Peixin imalo visoke razine olova u krvi nakon što su pojeli kuhani crveni kolač od datulja i kukuruznu lepinju s kobasicom.

Policija je objavila da je ravnatelj škole rekao osoblju da boju kupe putem interneta, ali da su službenici u istrazi pronašli i skrivene zalihe - boja je bila jasno označena kao nejestiva

Jedan roditelj je za BBC rekao da je zabrinut zbog dugoročnih posljedica koje trovanje olovom može imati na jetru i probavni sustav njegovog sina.

Ravnatelj privatnog vrtića i još sedam osoba, uključujući glavnog investitora, pod istragom su zbog sumnje na proizvodnju otrovne i štetne hrane.

Nije poznato koliko su dugo djelatnici koristili boju u pripremi hrane, ali je više roditelja izjavilo da im se djeca od ožujka žale na bolove u trbuhu i nogama te nedostatak apetita.

Gradonačelnik Tianshuija, Liu Lijiang, rekao je da je incident otkrio nedostatke i rupe u javnom nadzoru sigurnosti hrane te da će grad izvući pouke iz događaja.

 

 

Povezane teme