Potreba za zvučnim akronimima kod američkih vojnih proizvoda već odavno je posve normalna stvar, no najnoviji je, eto, TERN MALE. Termin je to koji je akronim za "Tactically Exploited Reconnaissance Node, Medium Altitude Long Endurance" (taktički iskorišten izviđački čvor, srednjeg plafona leta duge izdržljivosti).
Riječ je o letjelici koja će operirati iznad svjetskih oceana, a polijetati će s manjih ratnih brodova i izviđati područje oko broda ili flote.
Prije nekoliko dana, DARPA je dodijelila ugovor za izgradnju tog projekta kompanijama AeroVironment i Northrop Grumman.
Dosta im je 'neadekvatnih rješenja': EU planira raditi vlastite borbene bespilotne letjelice
Američka mornarica već ima dronove koji mogu polijetati s brodova, ali oni su ili premali, poput Scaneaglea ili Firescouta, ili preveliki poput Sea Avengera.
Kolike bi trebale biti dimenzije TERN-a, zasad nije otkriveno, ali će biti napravljen tako da može letjeti znatno duže od manjih dronova, imati radijus leta veći od standardnih vojnih helikoptera te polijetati sa znatno manjih ratnih brodova, poput Littoral Combat Shipa, koji ne može primati velike zrakoplove.
Plan je da po završetku TERN može nositi u sebi oko 300 kilograma senzora i opreme te imati radijus kretanja i do 1.600 kilometara od matičnog broda. Na taj način bi Amerikanci pod nadzorom imali golema oceanska prostranstva, koja su u pravilu bez aktivnog nadzora.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook