Moamer Gadafi na vlast u Libiji došao je 1969. godine državnim udarom. Predvodio je skupinu oficira, koja je bez prolivene krvi preuzela vlast.
Samoproglašeni revolucionarni vođa, službeni mandat ni funkciju nikada nije imao. Libiju je pretvorio u jednu od najbogatijih afričkih zemalja, zahvaljujući rezervama nafte. Upravo zbog crnog zlata, Moameru Gadafiju se često gledalo kroz prste kada je javno nastupao.
'Vijeće sigurnosti je zapravo sigurnosni feudalizam, politički feudalizam za one koji imaju stalna mjesta. Koriste ih protiv nas. Vijeće sigurnosti zapravo bi se trebalo zvati Vijeće terora', kazao je Gadafi u obraćanju UN-u 23. rujna 2009.
Otac je osmero djece, a ženio se dva puta. Drugu suprugu upoznao je tijekom posjeta Jugoslaviji. Sofija Farkaš je iz Mostara. Dobre odnose s Titom Gadafi je preslikao na odnose s čelnicima zemalja koje su naslijedile Jugoslaviju. Bivši predsjednik Stjepan Mesić otvoreno je isticao prijateljstvo s Gadafijem. No, danas o njemu ne želi govoriti. Premijerka Jadranka Kosor je 2009. bila jedna od gošći na proslavi Libijske revolucije.
Kada se val nezadovoljstva proširio sjeverom Afrike, lista Gadafijevih prijatelja počela se smanjivati. Dojučerašnji saveznici postali su protivnici. Osobito nakon što se libijski čelnik svim sredstvima obrušio na pobunjenike.
'Želim svima pokazati da sam u Tripoliju, a ne u Venecueli. Ne vjerujte riječima posrnulih pasa', izjavio je Gadafi 22. veljače 2011.
A šest mjeseci od početka bune, Gadafijeva diktatura bliži se kraju. Njegove žene tjelohranitelji i golemi bijeli šator koji ga je pratio na putovanjima, više se, čini se, neće viđati.