Slovaci su izašli na izbore i između liberalne i konzervativne orijentacije, izabrali su ovu drugu. Glavni razlog zašto su ovi izbori podigli toliko prašine leže u tome što je bivši, a i budući premijer Robert Fico najavio ukidanje pomoći susjednoj Ukrajini.
To znači da će se Slovačka pridružiti Mađarskoj među zemljama EU-a koje dovode u pitanje konsenzus bloka o podršci Ukrajini, u vrijeme kad Europska unija želi zadržati jedinstvo u suprotstavljanju invaziji Rusije.
Njegov izbor Slovačku također smješta i među bivše komunističke države s vladama koje su javno neprijateljski raspoložene prema liberalizmu, među kojima je i Poljska s nacionalističkim PiS-om koji se također suočava s izborima sljedećeg mjeseca.
Trostruki premijer napustio je dužnost 2018. nakon vala prosvjeda zbog ubojstva istraživačkog novinara Jána Kuciaka i njegove partnerice Martine Kušnírová.
Ficova stranka Smer, koja se sama okarakterizirala kao ruralna socijaldemokracija, poražena je na sljedećim izborima 2020. te je ušla je u oporbu nakon više od desetljeća gotovo neprekinute vladavine. Sve skupa izgledalo je kao sumrak jedne političke karijere.
Svoj povratak Fico velikim dijelom duguje i nesposobnosti Igora Matoviča koji ga je zamijenio na poziciji - nije proveo toliko priželjkivanje reforme, nije se znao nositi s pandemijom. Dobivao je na popularnosti zbog svađa unutar koalicije desnog centra čija je vlada pala prošle godine, što je i izazvalo održavanje ovih prijevremenih izbora.
Također, njegovi proruski stavovi prate raspoloženja u slovačkom društvu, tradicionalno relativno prijateljskom prema Rusiji. Ti su osjećaji pojačani proruskim narativima i dezinformacijama na društvenim mrežama.
"Fico je profitirao od sve te tjeskobe koju su donijeli pandemija i rat, bijes koji se širio Slovačkom u posljednje tri godine", rekao je sociolog Michal Vašečka.
Obećao je prekinuti vojne isporuke Ukrajini i težiti mirovnim pregovorima. To je stav blizak onom mađarskog čelnika Viktora Orbana, ali ga odbacuju Ukrajina i njezini saveznici, koji kažu da bi to samo ohrabrilo Rusiju. Također je kritizirao sankcije Rusiji i branio nacionalno pravo veta u EU-u.
No, Fico je u prošlosti bio i pragmatičan vođa, za što strani diplomati i analitičari kažu da bi moglo ublažiti njegov vanjskopolitički zaokret.
Analitičari i diplomati također su rekli da su Slovačkoj, s najvećim ovogodišnjim proračunskim deficitom u eurozoni od gotovo 7 posto bruto domaćeg proizvoda, prijeko potrebni fondovi EU-a za modernizaciju i oporavak. Stoga bi svaka vlada dvaput razmislila prije nego što uđe u sukob s Bruxellesom oko pitanja poput vladavine prava.