Katolici i protestanti naizmjence održavaju mise u bazilici Svetoga groba, sagrađenoj na mjestu na kojem je, po kršćanskome vjerovanju, Isus Krist razapet i pokopan.
Svećenici u bijelim i zlatnim odorama drže mise, zrak je težak od mirisa tamjana, a vjernici su napunili crkvu koja je zapravo niz spojenih prostora nalik spiljama, ali bogato urešena, sa stubištem što vodi u galerije i nestaje u mraku. Različite i često zavađene kršćanske skupine nadziru dijelove te crkve.
Talijanski premijer Mario Monti u privatnu je posjetu i pridružio se u nedjelju masama kršćanskih vjernika. Rukovao se s hodočasnicima i u jeruzalemskome starom gradu razgovarao s redovnicima.
>> Znate li koja je veza između Isusa, ovog cvijeta i drveta na kojem cvate?
Tisuće palestinskih katolika kucaju se pisanicama čime, pišu agencije, simboliziraju Isusov ustanak iz groba i jedu krušni vijenac koji simbolizira Kristova krunu od trnja.
'Isus nam je obećao spas i nadamo se da ćemo ga biti vrijedni jer on će svoje obećanje održati', rekao je lokalni svećenik Marwan Deidis.
U Svetoj je zemlji otprilike 110 tisuća arapskih kršćana, te tisuće stranih radnika kršćana, tražitelja azila i rusofonih imigranata. Deseci tisuća kršćanskih hodočasnika izvan te regije također su se na Uskrs slili u Jeruzalem i Svezu zemlju. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.