Loš sustav sigurnosti

SARAJEVO U STRAHU 'Teroristički napad je loša vijest za Hrvatsku'

Slika nije dostupna
Iz Sarajeva, gdje je sinoć izveden teroristički napad u kojem su ubijena dvojica pripadnika oružanih snaga BiH, javio se reporter Dnevnika Nove TV, Andrija Jarak.

Vlasti Bosne i Hercegovine ubojstvo dva vojnika smatraju činom terorizma. Istražuju je li Enes Omeragić koji je sinoć pucao u dva vojnika u kladionici, potom otvorio vatru na autobus i ranio troje ljudi, a zatim pobjegao u obiteljsku kuću gdje se raznio bombom - imao pomagače i koji su mu bili motivi.

Od jučer navečer nad Sarajevom se nadvio nemili strah. Teroristički napad u kojem su smrtno stradala dvojica pripadnika oružanih snaga BiH, dokazuje kako je sigurnosna služba u Bosni i Hercegovini iznimno loša. U državi koja ima čak 16 sigurnosnih i policijskih agencija, no nitko od njih ne zna koje su im ovlasti.

Nekoliko dana nakon napada u Parizu, kada je u svim zemljama Europe podignuta razina sigurnosti, kada je ta razina u Bosni i Hercegovini podignuta na maksimalnu, dogodio se ovakav propust.

Sve policijske agencije traže proširenje svojih ovlasti.

LICE ZLOČINCA Sarajevski krvnik se borio na strani džihadista u Siriji

Policija je izvijestila kako posjeduje snimku napada na kojoj je vidljivo da napadač odvaja civile na jednu, a vojnike na drugu stranu te potom puca. Njegov jedini motiv je bio ubiti pripadnike, vojnike oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Pokrenuta je i velika policijska akcija s ciljem pronalaska pomagača koji je pomagao pri izvedbio ovog zločina. Policija pokušava naći pomagače, tko je bio s ubojicom i je li ga netko indoktrinirao. Navodno se zet napadača nedavno vratio iz ratišta u Siriji te se vjeruje da je upravo on zadužen za organizaciju ovog zločina.

Ovaj teroristički napad u Sarajevu loša je vijest za Hravtsku. Ne samo za one Hrvate koji žive u Bosni i Hercegovini, već za sve stanovnike Hrvatske uz granicu. Godinama izvještavamo o vehabijskim zajednicama i u Gornjoj Maoči i u Boćinji, mjesta su to koja su u od hrvatske granice udaljena dvadesetak kilometara.

No ovdje se očito ništa nije popravilo. Prema nekim informacijama u posljednje se vrijeme oko 50 ljudi vratilo iz Sirije, a samo nijh 20 se nalazi pod nadzorom sigurnosnih službi BiH.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook