'Polovica zgrada je uništena', rekao je Wali Karzai, predsjednik gradskog vijeća Kandahara, inače brat predsjednika Afganistana Hamida Karazija.
Wali Karzai prošao je bez ozljeda u napadu na vladine zgrade u Kandaharu, na jugu Afganistana u kojem je, prema zadnjim podacima, ubijeno šest osoba, a više od 40 ranjeno.
Ukupno nasilje u Afganistanu ove je godine na najvišoj razini otkako su 2001. američke snage srušile talibanski režim. No talibani su pojačali napade na proameričku afganistansku vladu i na strane vojnike u sastavu mirovnih snaga kojima zapovijeda NATO što su i najavili ove godine.
Pritom NATO primjenjuje strategiju borbe kojoj su pribjegavali mudžahedini protiv sovjetskih snaga 80-ih godina i protiv britanske vlasti u Kabulu 1840,. objašnjava agencija Reuters.
Jedan od novih taktika su napadi na vojne konvoje koji opskrbljuju mirovne snage, a što je velik udarac jer američka vojska 75 posto potrepština za vojsku šalje u Afganistan preko susjednog Pakistana, od čega 40 posto goriva za vojsku.
Ovoga su tjedna ukrali 13 kamiona koji su prevozili dva vozila Humvee, a ukrali su i tone hrane.
Talibani su zapalili na desetke kamiona s gorivom na dvjema glavnim cestama kojima se oprema dovozi iz Pakistana, a u rujnu su ukrali četiri američka helikoptera vrijedna više od 13 milijuna dolara. Stanje se dodatno zakompliciralo kada je Pakistan nakratko prekinuo suradnju sa Zapadom jer su u rujnu američke snage bombardirale pogranično područje Pakistana gdje se, vjeruju Amerikanci, kriju talibanska uporišta.
NATO je primoran stoga osigurati druge puteve opskrbe preko susjednih zemalja. Iran ne dolazi u obzir jer ga Zapad optužuje za netransparentan razvoj nuklearnog oružja i pomaganje pobune u Iraku.
Preostaje Rusija, koja se pak protivi širenju članica NATO-a na istok, a odnosi Zapada i Moskve pogoršali su se od ljeta, kada je Zapad osudio rusku intervenciju u prozapadno orijentiranoj Gruziji.
Rusija i NATO potpisali su u travnju sporazum o korištenju ruskog teritorija za dopremu nesmrtonosne opreme u Afganistan, a NATO o koridorima još pregovara s afganistanskim susjedima Turkmenistanom, Uzbekistanom i i Tadžikistanom.
NATO s Moskvom pregovara o sporazumu o zračnom prijevozu. Moskva javno ne želi izvještavati o tijeku pregovora, no ruski veleposlanik u Kabulu u rujnu je rekao da bi njegova vlada mogla zatvoriti zračni prostor NATO-u, ako savez ne prekine svoju 'neprijateljsku' politiku prema Rusiji.
Reuters u svome tekstu dodaje da NATO-va mirovna misija u Afganistanu (Isaf) ne želi iznositi podatke o broju napada na svoje dostavne konvoje niti podatke o gubitcima.