Elitna jedinica

Tajni život lovaca na mafijaše

Slika nije dostupna
Iako mafija nije moćna kao prije 20 godina, i dalje stvara probleme.

Mafija je generacijama dio sicilijanskih života, kao i borba policije da uhiti njezine vođe. Elitna jedinica koja je u lovu na mafijaše zove se Catturandi, od riječi koja znači 'uhvatiti'. Objasnio je to jedan od njezinih članova koji je svoj posao skrivao čak i od djevojke, sve dok nije na TV-u prepoznala njegovu stražnjicu.

Članove jedinice Catturandi moguće je vidjeti samo kad uhite mafijaša. Ljudi su bez imena i lica, a kada obavljaju posao na glavi nose fantomke kako bi osigurali da ih nitko ne identificira.

Manje ih je od 20, a skrivaju se iz očitog razloga. U prošlosti su primali prijetnje smrću, kozje glave slane ravno na njihovu kućnu adresu, i to nije bilo ugodno.

Neimenovani član skupine u 90-ima je dobio fotografiju svojih registratskih pločica prekriženu crvenim križem. Zbog prijetnji dio kolega napustio je skupinu, ali ne i on, a tijekom godina rizik od atentata se smanjio.

On i kolege često s kriminalcima koje prate razvijaju neobično intimne odnose. Prisluškivanje i praćenje može trajati desetljećima prije uhićenja.

'To je kao da živite s tim ljudima. Slušate njihove obiteljske probleme, gledate kako im djeca odrastaju i njihove emocije postaju vaše', priča dužnosnik.

U trenutku uhićenja pomiješani osjećaji

U svoja dva desetljeća rada, on je pomogao uhititi oko 300 članova mafije, uključujući i Giovannija Brusca, koji je oteo i mučio 11-godišnjeg sina drugog mafijaša koji ga je izdao. Dječaka je dao ubiti, a tijelo je stavio u kiselinu.

U trenutku uhićenja, priča, osjećaji mogu biti pomiješani. Javi se želja za postavljanjem brojnih pitanja onima koje uhićuju - zašto su ubijali, zašto to čine drugom ljudskom biću, ali mogućnosti za razgovor su ograničene.

I mafijaši koje privode reagiraju drugačije. Brusca je tako počeo plakati kao malo dijete, dok je Provenzano samo šutio, a onda šapnuo da ne znaju što rade.

Danas je najmoćniji talijanski mafijaš Matteo Messina Denaro, poznat i kao Diabolik. Nadimak je preuzeo od neuhvatljivog lopova u stripu. Glava sicilijanske mafije u bijegu je od 1993. godine, a policija vjeruje da živi u inozemstvu, možda u Južnoj Americi.

Jednom prilikom hvalio se da svojim žrtvama može ispuniti cijelo groblje.

Nisu moćni kao prije, ali i dalje su problem

Iako sicilijanska mafija nije moćna kao prije 20 godina, i dalje predstavlja problem za otok.

'Znaju da ne mogu ubijati ljude kao nekada, tako da je sada cijeli sustav evoluirao u zamršene mreže interesa u koje su upetljani politika, financije i sama struktura sicilijanskog društva', priča dužnosnik.

Nekima, osbito tinejdžerima i turistima, mafija i dalje ima romantičnu auru. Na ulicama Palerma nude se majice s motivima iz filma Kum, upaljači u obliku pištolja...

'Ti štandovi su paradoks, kao i ovaj grad. Želimo biti civilizirani kao i ostatak svijeta, ali nikako da se riješimo perverzne fascinacije kriminalnim podzemljem', kaže dužnosnik, prenosi BBC.