Ta agencija Ujedinjenih naroda koja je 11. lipnja proglasila pandemiju, izmijenila je obvezu nacionalnih zdravstvenih vlasti i one sad moraju prijavljivati samo skupine teških ili smrtnih slučaja te neobične kliničke uzorke. 'Pandemija gripe 2009. proširila se svijetom dosad neviđenom brzinom. U prošlim pandemijama, virusima gripe trebalo je više od šest mjeseci da se prošire na područje koje je novi virus H1N1 pokrio za manje od šest tjedana', kaže se u priopćenju o svinjskoj gripi, kako se ta bolest najčešće zove.
'Uglavnom se slažemo da je pokušaj registriranja i prijavljivanja svakog slučaja golem gubitak sredstava', kaže glasnogovornik WHO-a Gregory Hartl.Tim se registriranjem ograničava sposobnost zdravstvenih vlasti da istraži teže slučajeve. Ali, sve zemlje moraju pozorno pratiti neobično grupiranje teških slučajeva i infekcija koje su dovele do smrti oboljeloga, grupiranje respiratornih oboljenja koja zahtijevaju hospitalizaciju, kao i neobjašnjive ili neobične kliničke slike.
>> Pretili u većoj opasnosti od svinjske gripe
WHO više neće objavljivati globalne tablice s brojem potvrđenih slučaja za sve zemlje, a po posljednjim podacima, do 6. srpnja, zabilježeno je 94.512 slučajeva od kojih 429 smrtnih. Umjesto toga, WHO će objavljivati podatke o stanju u zemljama u kojima se bolest tek pojavila, a koje moraju prijaviti prvi potvrđeni slučaj. Također, Svjetska zdravstvena organizacija objavljivat će i tjedne podatke i epidemiološke detalje. (Hina)
Ukupno {{TotalVotes}}
Greška prilikom glasanja. Pokušajte ponovno kasnije. {{error}}