Izvješće IPCC-a poziva na ukidanje i eliminaciju iz uporabe fosilnih goriva do 2100. godine, a ako se ne usvoje nove mjere za emisije stakleničkih plinova, sve bi to moglo dovesti do ekstremnih vremenskih uvjeta, nestašice hrane i poplava obalnih područja zbog klimatskih promjena.
'Poduzimanje mjera protiv klimatskih promjena može doprinijeti ekonomskom prosperitetu, boljem zdravlju i gradovima pogodnijim za život, dok se istovremeno smanjuje rizik od propadanja okoliša. Ekonomski rast i borba protiv klimatskih promjena mogu se međusobno podupirati', stoji u priopćenju glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona, koje prenosi IB Times.
UN o alarmantnoj razini problema koji se tiče svih ljudi na Zemlji!
IPCC je utjecaj klimatskih promjena na fizičke, biološke i sustave upravljanja podijelio u osam svjetskih regija, što se može vidjeti u priloženoj inforgrafici.
U za nas najbitnijoj regiji, Europi, najviše je promjena pretrpio morski ekosustav, odnosno ekosustavi u mediteranskom moru od Španjolske do Italije. isto tako promjene su zabilježene i na snijegu, ledu ili permafrostu oko Velike Britanije.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook