Kako javlja Sveta Stolica, 2400 solarnih ploča koje pokrivaju kosi krov goleme dvorane površine 5000 četvornih metara proizvodit će 300 MW energije na godinu, a najviše 221 kW na sat.
Proizvedena energija služit će za potrebe dvorane u kojoj se redovito održavaju papine opće audijencije, kongresi i koncerti, te za potrebe susjednih zgrada. Sustav kolektora omogućit će uštedu od 80 tona nafte na godinu.
Grad Vatikan radi i druge projekte ekološki čiste energije na svoja 44 hektara, među kojima i projekt solarne kotlovnice za 'industrijsku zonu' u kojoj su tehničke službe te državice.
Mauro Villarini, inženjer koji vodi taj projekt, u kolovozu je najavio mogućnost iskorištavanja snage vjetra, biomase i drva.
Cilj je do 2020. dvadeset posto potreba u energiji podmiriti iz obnovljivih izvora, što odgovara zadaćama koje je Europska unija postavila pred svoje države članice.
K tomu je Sveta Stolica u ljeto 2007. počela sadnju šume u Madžarskoj kojom u njezino ime upravlja američko-madžarsko poduzeće Planktos-Klimafa.
Zahvaljujući pošumljavanju Vatikan bi se mogao svrstati među prve države koje bi bile neutralne kad je riječ o ispuštanju ugljikova dioksida.
Tema ekologije česta je u nagovorima pape Benedikta XVI. Za putovanja u Australiju Papa je pozvao vjernike na 'ekološku osviještenost' kako bi mogli odgovoriti na 'važan izazov' zaštite okoliša.