Prva u EU

Švedska priznala Palestinu

Slika nije dostupna
Šefica švedske diplomacije Margot Wallstrom objavila je da njezina vlada priznaje u četvrtak dekretom Palestinu kao neovisnu državu, čime postaje prva zapadna država EU-a koja donosi tu odluku.

"Danas vlada donosi odluku o priznanju Države Palestine. To je važan korak koji potvrđuje pravo Palestinaca na samoodređenje", kazala je ministrica vanjskih poslova u članku objavljenom u dnevniku Dagens Nyheter.

"Vlada smatra da su kriteriji međunarodnog prava za priznavanje Države Palestine ispunjeni", teritorij "iako bez fiksnih granica", stanovništvo i vlada, dodala je.

"Nadamo se da će to pokazati put drugima", izjavila je Wallstrom.

Najmanje 112 zemalja priznalo je Državu Palestinu, po evidenciji francuske novinske agencija AFP.

Palestinska samouprava da ih je 134, od kojih sedam članica EU koje su je priznale prije ulaska u EU: Češka, Mađarska, Poljska, Bugarska, Rumunjska, Malta i Cipar.

Abas oduševljen, Izrael razočaran

Službeno švedsko priznanje palestinske države izazvalo je u četvrtak očekivano oduševljenje Palestinaca i nezadovoljstvo Izraelaca odlukom koja bi, ocjenjuju neki analitičari, mogla odigrati ulogu grude snijega koja će pokrenuti lavinu.

"To je povijesna odluka", rekao je palestinski predsjednik Mahmud Abas. "Odluka je poruka Izraelu i odgovor na njegovu praksu kontinuirane okupacije palestinske zemlje", rekao je njegov glasnogovornik Nabil Abu Rudeina.

Pozvao je druge vlade da slijede švedski primjer, čime će "pridonijeti promicanju mira uspostavom države Palestine s Jeruzalemom kao glavnim gradom", prenosi agencija dpa.

Island priznao Palestinu

Priznanje palestinske države Izrael drži preuranjenim, jer smatra da "izaziva veliku štetu, a nimalo koristi", priopćio je šef diplomacije Avigdor Lieberman.

"To je nesretna odluka koja jača ekstremističke elemente i palestinsku politiku odbijanja", jer "podupire nerealne zahtjeve Palestinaca i udaljava strane od mogućnosti postizanja sporazuma", smatra Lieberman.

Ministar vanjskih poslova ponovio je da priznanje palestinske države treba slijediti tek nakon izraelsko-palestinskih pregovora.

Švedska je prva zemlja Europske unije koja je priznala državu Palestinu jer su je današnje članice EU Češka, Mađarska, Poljska, Bugarska, Rumunjska, Malta i Cipar priznale prije ulaska u klub.

Šefica švedske diplomacije Margot Wallstrom objavila je ranije u četvrtak odluku o priznanju jer smatra da su "kriteriji međunarodnog prava za priznavanje Države Palestine ispunjeni", teritorij postoji "iako bez fiksnih granica", kao što postoji "stanovništvo i vlada".

Sjedinjene Države nisu se još oglasile, no početkom listopada kada je Švedska najavila priznanje, rekle su da je to "preuranjeno". "Bojim se da je (odluka) stigla prekasno, a ne prerano", ocijenila je Wallstrom na konferenciji za novinare.

Najmanje 112 zemalja priznalo je Državu Palestinu po evidenciji francuske novinske agencija AFP, dok Palestinska samouprava navodi da ih je 134.

Švedska, na čijem teritoriju živi brojna palestinske zajednica, o priznanju je odlučila u vrijeme kada se čini da su napori za rješavanjem desetljećima dugog izraelsko-palestinskog sukoba zapeli u slijepoj ulici i zapadne zemlje ne znaju pronaći izlaz, a takvo stanje samo jača frustraciju palestinskog vodstva.

Abas je pozvao sve države svijeta koje još oklijevaju da priznaju "neovisnu palestinsku državu u njezinim granicama iz 1967. i s Istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom te da slijede primjer Švedske", rekao je njegov glasnogovornik.

"Teško je doista predviđati koliko će zemalja zapravo učiniti taj velik korak i slijediti primjer Švedske", ocjenjuje Michael Schulz, znanstvenik sa sveučilišta u Gotebrogu i stručnjak za sukobe.

"Za Europsku uniju, da bi priznala Palestinu, potreban je konsenzus svih država, a to je malo izlgedno", kaže Schulz. Zato kratkoročno odluka "neće polučiti velikih promjena", no sada "treba pratiti kako će Izrael reagirati, hoće li nastaviti svoju politiku kolonizacije ili će biti razboritiji".

Profesor međunarodnog prava Ove Bring je za švedsku agenciju TT rekao da bi švedska inicijativa "mogla imati diplomatski učinak grude snijega", prenosi AFP.

Švedska je odlučila i povećati iznos bilateralne pomoći Palestini u iznosu od 500 milijuna kruna (53,9 milijuan eura). Taj program pomoći na pet godina iznosit će sada 1,5 milijarda kruna.

Švedska ima generalni konzulat u gradu Jeruzalemu. (D.D.N. /I.D./Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook