Salwan Momika, koji se u nedavnom novinskom intervjuu opisao kao irački izbjeglica koji želi da se zabrani Kuran, tu je knjigu podreao ispred glavne džamije u Stockholmu.
Na njegovu je demonstraciju već reagirao turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan.
"Osuđujem prosvjed u Švedskoj protiv naše svete knjige na prvi dan Kurban-bajrama", tvitao je Fidan u srijedu, dodavši kako je neprihvatljivo da se dopuste antiislamski prosvjedi u ime slobode izražavanja.
Oko 200 promatrača u srijedu je promatralo kako Momika, jedan od dvojice organizatora prosvjeda, trga stranice primjerka Kurana, potom njima briše svoje cipele, a zatim u njih umata slaninu te na kraju pali knjigu. Za to je vrijeme drugi prosvjednik govorio u megafon.
Neki od prisutnih na arapskom su uzvikivali "Bog je velik", protestirajući protiv spaljivanja, a jednog je muškarca privela policija. Dok je sveta knjiga gorjela, jedan od pristaša prosvjeda izvikivao je: "Neka gori!"
Problemi zbog ulaska u NATO?
Niz prosvjeda u Švedskoj protiv islama i za prava Kurda uvrijedio je Tursku čija je potpora potrebna Švedskoj da postane članica NATO-a, a ova bi demonstracija mogla dodati ulje na vatru.
Švedska je zatražila članstvo u NATO-u nakon ruske invazije na Ukrajinu prošle godine. No, Ankara koči taj proces i optužuje Švedsku da pruža utočište teroristima i zahtijeva njihovo izručenje.
Švedska policija odbila je nekoliko nedavnih zahtjeva za prosvjede protiv Kurana, ali su sudovi poništili te odluke uz objašnjenje da se njima krši sloboda govora.
Švedski premijer Ulf Kristersson rekao je na konferenciji za medije u srijedu da ne želi spekulirati o tome kako bi odobreno spaljivanje Kurana moglo utjecati na proces ulaska Švedske u NATO.
"Legalno je, ali nije primjereno", rekao je Kristersson i dodao je da je na policiji da donosi odluke o tome.
"Vjerujem da živimo u vremenu u kojemu je potrebno ostati miran i promišljati o onome što je najbolje za dugoročne interese Švedske", dodao je premijer.
Rizici nisu bili dovoljni za zabranu demonstracije
Iako bi to moglo imati vanjskopolitičke posljedice, sigurnosni rizici i posljedice povezane sa spaljivanjem Kurana nisu dovoljne da se taj zahtjev odbije, navela je policija u odluci o odobrenju prosvjeda.
Momika je tijekom razgovora za švedsku televiziju TV4 Nyheterna rekao da Kuran "predstavlja opasnost demokratskim zakonima te švedskim i ljudskim vrijednostima". Spomenutu knjigu je opisao kao "opasniju od nuklearnog oružja i sposobna je uništiti države i društva".
Turska je krajem siječnja obustavila pregovore sa Švedskom o njezinom zahtjevu za pridruživanje NATO-u nakon što je Rasmus Paludan, čelnik danske desničarske stranke Tvrda linija, zapalio primjerak Kurana blizu turskog veleposlanstva u Stockholmu. Ne očekuje se da će Paludan sudjelovati na današnjoj demonstraciji.
Nekoliko arapskih zemalja, uključujući Saudijsku Arabiju, Jordan i Kuvajt, osudilo je spaljivanje Kurana u siječnju.
Tursko veleposlanstvo u Stockholmu nije se odmah oglasilo o najnovijim događajima.