Prema podacima koje su prikupile vlasti BiH u 2006. godini
registrirano je šezdeset osoba koje se mogu smatrati žrtvama trgovine ljudima, pri čemu su polovica tog broja bile domaće državljanke.
U 2005. godini bilo je 66 registriranih žrtava trgovine ljudima, a trećina su bile državljanke BiH.
Značajno smanjenje razmjera trgovine ljudima na području BiH rezultat je sveobuhvatnih mjera poduzetih nakon rata zbog rastuće prostitucije, uz sudjelovanje državljanki iz istočnoeuropskih zemalja.
Državni koordinator Rizvo tvrdi da je ta pojava gotovo u cijelosti spriječena, no sada se pojavio novi problem jer se na prostituciju prisiljavaju djevojke iz BiH, često malodobne, pa čak i djevojčice.
Policija je tako zabilježila kako je najmlađa žrtva trgovine ljudima u BiH u 2006. godini imala tek 13 godina.
Tipična maloljetna žrtva djevojčica je rastavljenih roditelja iz bez bilo kakvog obiteljskog nadzora, nerijetko i blago mentalno retardirana, jer se njima lakše manipulira.
Vlasti BiH suočene su s posebnim problemom zbrinjavanja ugroženih vlastitih državljanki s obzirom da zakonski nije riješen sustav njihove socijalne i zdravstvene zaštite.
Mara Radovanović, predsjednica nevladine udruge "Lara" iz Bijeljine, koja se aktivno bori protiv trgovine ljudima, ocijenila je kako je policija u BiH osposobljena za borbu protiv ove vrste kršenja zakona no potužila se kako sudovi ne rade dobro svoj posao što samo stimulira kriminalce.
Kazne za trgovinu ljudima zapriječene zakonima u BiH u rasponu su od godinu do 15 godina zatvora.
Najveća do sada izrečena kazna je bila 14 godina, no Radovanović je istaknula kako se takve kazne rijetko izriču, a često se određuju i kazne manje od minimalnih godinu dana.
"Najmanja kazna za trgovinu ljudima, barem kada su žrtve maloljetne osobe, morala bi biti pet godina zatvora", kazala je Radovanović.