Italija i Španjolska prije toga žele isposlovati smanjenje troškova zaduživanja.
'Dogovorili smo se o nekim točkama. Za rast i zapošljavanje mobilizirat ćemo oko 120 milijardi eura', rekao je predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy na konferenciji za novinare.
Polovicu iznosa, 60 milijardi eura, namijenjenog za mjere rasta osigurala bi Europska investicijska banka, koja će biti dokapitalizirana s 10 milijardi eura, dodatnih 55 milijardi treba doći iz nepotrešenih sredstava iz Kohezijskog fonda, a pet milijardi eura dolazi iz pilot-faze projektnih obveznica koja će započeti ovoga ljeta investicijama u energiju, prometnu i širokopojasnu internetsku infrastrukturu.
>> Italija usvojila reformu tržišta rada uoči summita EU-a
Na pitanje je li dogovor o paktu za rast i zapošljavanje blokiran zbog zahtjeva Italije koja traži hitne mjere koje bi osigurale smanjenje kamata na obveznice zemalja u poteškoćama, Van Rompuy je odgovorio da dogovor zapinje zbog dviju zemalja. Druga zemlja očito je Španjolska.
Kamate koje na svoje dugove plaćaju Španjolska i Italija postoje sve neizdržljivije i postoji bojazan da se one za neko vrijeme neće moći financirati na financijskim tržištima.
Stoga talijanski premijer Mario Monti želi dobiti mehanizam koji bi zaustavio rast kamata. Njegova je ideja da se kriznim fondovima EU-a EFSF-u ili EMS-u omgući da ne tržištu kupuju obveznice prezaduženih zemalja.
Čelnici su gotovo sedam sati razgovorali o Višegodišnjem proračunskom okviru za razdoblje 2014-2020 i paktu za rast i zapošljavanje. Zbog toga će nastaviti s radom tijekom noći o budućem ustrojostvu eurozone.
Prema diplomatskim izvorima, vodi se prava bitka između onih koji na prvo mjesto stavljaju bezuvjetnu solidarnost i onih koji traže temeljitu promjenu upravljanja u eurozoni. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.