"Što vaša kazna bude veća, to će moja ideologija biti snažnija. Ja sam se naživio, ali hoću svoju ideologiju učiniti besmrtnom", rekao je Šešelj na kraju četverosatnog obraćanja sudu poručivši sucima da njegovoj "besmrtnoj duši ne mogu ništa".
"Ako umrem najvjerojatnije ću umrijeti od smijeha", poručio je na kraju tzv. "izjave optuženog".
Pravila Haškog suda omogućavaju obrani da svoje uvodne riječi ne iznese odmah nakon tužiteljstva nego kasnije tijekom postupka, obično na početku izvođenja dokaza obrane. Pravilnik Suda daje optuženom mogućnost da, odmah nakon uvodnih riječi tužiteljstva, da tzv. izjavu optuženog koja nije pod zakletvom i ne može biti predmet protuispitivanja.
"Haški sud je nelegalan, a optužnica neozbiljna"
Šešelj je, u višesatnoj tiradi na račun "nelegalnog i nelegitimnog" Haškog suda i optužnice koja ga tereti za zločine počinjene u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, koja je, kako je objasnio, podignuta u okviru vatikansko-njemačko-američke zavjere protiv Srba i njega osobno, odbacio krivnju za zločine koji su mu stavljeni na teret.
>> Žigmanov: Suđenje Šešelju rahabilitirat će neke ljude
Poručio je da mu se pred Haškim sudom sudi "zato što je postao nepodnošljiv Amerikancima i njihovim saveznicima u Srbiji".
Optužnicu koja ga tereti da je govorom mržnje poticao ne samo pripadnike svojih dobrovoljačkih postrojbi nego i drugih snaga na ratne zločine u Hrvatskoj, uključivši pokolj na Ovčari, BiH i za progon Hrvata u Vojvodini odbacio je kao "krajnje neozbiljnu".
Poručio je da je svrha Haškog suda falsificiranje srpske povijesti i okrivljavanje srpskog naroda za sve zločine.
"Srebrenica nije genocid"
Zanijekao je vezu s bilo kojim zločinom koji mu se stavlja na
teret, ne osporavajući da su se oni događali. U slučaju Srebrenice ipak je osporio da se radilo o genocidu.
Šešelj je tvrdio da u njegovoj optužnici nema kaznenih djela koja su počinjena govorom mržnje, već se radi o zločinima s kojima on nema nikakvu vezu jer ne postoji nikakva njegova veza s počiniteljima tih kaznenih djela. Otklonio je svoju krivnju za poticanje na zločine tvrdeći da u njegovu slučaju nije bilo umišljaja, koji je potreban za to kazneno djelo. Govor mržnje nazvao je izmišljenim kaznenim djelom, pozivajući se pri tom na odluke Vrhovnog suda SAD-a.
Šešelj je minorizirao značenje svojih govora tvrdeći da se nije
radilo o prijetnjama i huškanju nego o "upozorenjima" uglavnom ekstremistima.
Također, tvrdio je da početkom 90-ih nije imao nikakvu političku moć.
"Svjedoci su lažljivci i kreteni"
Tužiteljske svjedoke koji će ga izravno teretiti svjedočenjem o onome što su od njega čuli Šešelj je nazivao "kretenima", "lažljivcima" ili "špijunima".
Napao je i koncept udruženog zločinačkog pothvata poručivši da nema statutarnog uporišta i da služi da se kroz proces pojedincu sudi čitavoj grupi.
Šešelj je tvrdio da nijedan njegov dobrovoljac nije počinio nikakav zločin uključivši Milana Lančužanina Kamenog, osuđenog u Beogradu na 20 godina za pokolj na Ovčari, za kojeg je rekao da je častan čovjek.
Za zločine u Vukovaru optužio je bivšeg načelnika KOS-a Aleksandra Vasiljevića koji je, po Šešelju, osobno došao kako bi organizirao zločin. Vrhu JNA "bili su potrebni zločini i na hrvatskoj i na srpskoj strani" kako bi imali povod za armijsku intervenciju radi obračuna sa srpskim nacionalistima s vlasti odnosno rušenje Miloševića i Tuđmana, objasnio je Šešelj.
"Hrvati su nacionalno neosvješteni Srbi"
Veliki je dio svojeg obraćanja pred Haškim sudom posvetio i elaboriranju teze o nastanku "izmišljenih nacija" na prostoru bivše Jugoslavije 'u režiji' Vatikana.
Šešelj je poručio sucima kako ideologija Srpske radikalne stranke nikad nije bila da se velika Srbija na prostoru bivše Jugoslavije treba stvoriti progonom milijuna ljudi nego njihovim nacionalnim osvještavanjem da su - Srbi.
Stoga je zaronio dublje u povijest objasnivši sucima kako je većina nacija na području bivše Jugoslavije izmišljena, jer se zapravo radi o nacionalno neosviještenim Srbima. Tako su Hrvati zapravo Srbi-katolici koji su u vrijeme gladi nakon turskih osvajanja pristali postati izmišljena nacija "zbog žita koje im je nudila Rimokatolička crkva" kako bi preživjeli, dok se ostaci pravih Hrvata (plemena koje je došlo na Balkan) danas mogu naći jedino u okolici Beča te u Slovačkoj i Italiji. Šešelj je objasnio i da okolicu Zagreba zapravo naseljavaju
Slovenci-kajkavci, a ne Hrvati. Iako tvrdi da su Hrvati zapravo Srbi, Šešelj im je to nacionalno obilježje uskratio kad je govorio o zločinima počinjenim tijekom Drugoga svjetskog rata. Krivnju u tom slučaju nije pripisao Srbima-katolicima nego novoj kategoriji - Hrvatima-fašistima. On je poručio da je "ustaška ideologija i danas jaka, iako nije vidljiva kao 90-ih".
Šešelj je ponovio i svoje teze da je SFRJ razbijena nelegitimno zašto je okrivio "udruženi zločinački pothvat u kojem su bili Vatikan i Njemačka, a kasnije im se pridružio SAD".
U ekspozeu o povijesti Balkana objasnio je sucima kako je uzrok "građanskog rata u hrvatskoj federalnoj jedinici" bio "nelegalna jednostrana" odluka prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana da promijeni Ustav. Ponudio je i tezu da se prema međunarodnom javnom pravu međunarodno priznanje Hrvatske i BiH moglo odnositi samo na teritorij koji je središnja vlast imala tada pod kontrolom.
"I tako se dogodio krvavi građanski rat", zaključio je Šešelj.
Suđenje će se nastaviti 11. prosinca kada bi tužiteljstvo trebalo izvesti prvog svjedoka američkog sociologa Anthonija Oberschalla koji će svjedočiti o propagandi koju je Šešelj provodio početkom 90-ih na prostoru bivše Jugoslavije.