'Sud tražio presudu za koje bi dobio većinu'

Slika nije dostupna
Iako je posve razumljiva ogorčenost svih onih koji su vjerovali da su svi dokazi dovoljni da se Srbiju proglasi krivom za genocid, presuda je ipak pozitivan presedan, smatra dr. Ivan Šimonović, zastupnik Hrvatske pri ICJ-u.

- Po prvi puta u povijesti jedna je država nedvosmisleno proglašena, doduše ne krivom za genocid, ali odgovornom zato što je mogla spriječiti genocid, ali to nije učinila te je time povrijedila konvenciju o genocidu, smatra Šimonović.

To što je sud to nedvosmisleno u presudi naveo i precizno formulirao, Šimonović smatra pozitivnim aspektom presude.

Također smatra vrlo značajnim dio presude u kojem se kao počinitelj genocida navodi tadašnji vrh Republike Srpske, što do sada nigdje nije bilo formulirano. I tu se također naglašava suodgovornost Srbije koja je mogla, ali nije utjecala na njihove postupke.

- Upravo zbog utvrđivanja Srbije kao države koja je prekršila konvenciju o genocidu, rat na ovim prostorima neće biti okarekteriziran kao građanski, već će biti shvaćen kao međunarodni sukob i tu nema straha, kaže Šimonović.

No, ovakvom presudom svako obeštećenje žrtava, obitelji žrtava i države BiH od strane Srbije, dodaje, svakako ne dolazi u obzir i to je po njemu možda i najlošija vijest za vlasti u Sarajevu.

Inače, Šimonović naglašava kako je presudu bilo iznimno teško donijeti. Čak 11 od 15 sudaca imalo je izdvojene primjedbe na točke optužnice i sud je zapravo tražio presudu za koju može dobiti uvjerljivu većinu.

Što se tiče utjecaja ove presude na tužbu Hrvatske zbog genocida na njenom teritoriju, Šimonović je rekao da je o tome teško bilo što preciznije reći u ovom trenutku. No, da svakako na temelju nje ne bi trebalo donositi ishitrene zaključke.