Istraživanje je provela dr. Elizabeth Miller, politologinja sa sveučilišta Missouri, koja je i koautorica studije. Okupila je skupinu od 120 volontera i podijelila ih u četiri grupe, prezentirajući svakoj od njih fotografije lažnih političkih kandidata.
Na četiri fotografije bili su, mršavi i pretili muškarac te mršava i pretila žena. U studiju su bili uključeni i politički stavovi kandidata sa slika, a ocjenjivani su prema više kriterija, uključujući iskrenost i sposobnost za obavljanje političke dužnosti. Prema navedenim kriterijima, pretili muškarci bili su u prednosti pred mršavijim kolegama za čitavih šest posto, dok je kod žena bilo upravo suprotno, jer su volonteri istraživačke studije više povjerenja ukazali mršavijim ženama, odnosno pet posto.
Ukupno gledajući, pretili muškarci su prošli najbolje, jer bez obzira na fizički izgled i ostale karakteristike ženskih kandidata, studija je pokazala, kako ljudi više vjeruju pretilim muškim političarima. Izraženo u brojkama, ta razlika iznosi čak 10 posto, u korist punašnijih muškaraca. 'Ideologija, stavovi i drugi parametri, još uvijek više znače od samog fizičkog izgleda', rekla je Miller, a prenosi NY Daily News. 'Ipak, naivna bi bila pomisao kako fizički izgled ipak bitno ne utječe na ocjenu političara', zaključila je.