Razlike između američkog predsjednika i sjevernokorejskog vođe najbolje ocrtavaju njihova prijevozna sredstva. Trump je u Vijetnam stigao predsjedničkim zrakoplovom, a Kim Jong-Un je dva dana iz Koreje putovao luksuznim blindiranim vlakom.
Pham Hoang Hoa, stanovnica Hanoia kaže da kao i svi na svijetu i građani Hanoia vole mir. "Mir je najdragocjenija stvar koju možete imati. Ovdje sam kako bih izrazila dobrodošlicu liderima koji će razgovarati o miru", napominje.
Branimir Vidmarović, stručnjak za međunarodne odnose komentirao je još jedan povijesni susret. "Dva karizmatična lidera svaki na svoj način i to je ono što čini taj dijalog posebno, ajmo reći, istovremeno labavim ali i čvrstim. Trump ga je de facto legitimizirao s dva sastanka. Kim je pobijedio, u neku ruku, simbolički".
Novi sastanak trebao bi poslužiti za konkretnije korake nakon susreta u Singapuru prošle godine. "Nitko se ne pita što je učinjeno između Sjeverne i Južne Koreje, a to je ono na što bi se trebali fokusirati jer učinjeno je dosta puno", smatra Vidmarović.
Sjevernokorejski vođa posebno je zainteresiran za predsjedničke izbore u SAD-u 2020. "Kim se boji da bi u slučaju dolaska na vlast demokrata i s pravom se boji, da bi se sve moglo pomaknuti korak unazad zbog toga što demokrati kritiziraju Trumpa za njegov olak odnos, onako ovlaš prema Sjevernoj Koreji. Oni smatraju da treba biti puno čvršći, puno temeljitiji", ističe stručnjak.
Često spominjana denuklearizacija korejskog poluotoka za sada nije izgledna, kaže Vidmarović. A to je potvrdio i Trump kada je uoči putovanja rekao da mu se po tom pitanju ne žuri. S Kim Jong-Unom u srijedu će kratko razgovarati i zajedno večerati, a u četvrtak slijedi niz sastanaka.
Koji je stav Hrvatske oko denuklearizacije i susreta Donalda Trumpa i Kim Jong-Una, pitali smo Ministarstvo vanjskih poslova, ali nismo dobili odgovor.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr