Stručnjaci ocjenjuju da je od jučer, kada je agencija za rangiranje Standard & Poor's, snizila kreditnu vjerodostojnost Grčke na najnižu moguću razinu, državni bankrot Grčke postao neizbježna stvar. Šef IFO Instituta za privredna istraživanja u Münchenu, Hans-Werner Sinn, izjavio je za radio MDR da ne vjeruje kako će 'Grčka ikada biti u stanju vratiti financijsku pomoć', kao ni u sposobnost vlade u Ateni, u provođenju oštrog programa štednje.
>> Grčka za spas traži 40 milijardi eura
>> Nijemac tuži domovinu zbog pomoći Grčkoj
>> Bruxelles: Njemačka ima pravo blokirati plan pomoći Grčkoj
'Za nekoliko godina pokazati će se da sve to nije uspjelo i političkim putem će se od Njemačke tražiti otpis dugova', ocijenio je Sinn. Šef instituta za ekonomska istraživanja u Halleu, Ulrich Blum, smatra da je već jučerašnje snižavanje kreditnog rejtinga Grčke 'preteča odluke o proglašenju nesposobnosti za daljnja plaćanja'. 'Tržište je očito došlo do zaključka da Grčka, zbog loših osnovnih pretpostavki, ne može sama vraćati dugove. Vjerovnici moraju shvatiti da 200 milijardi eura ne mogu biti vraćen novac', naveo je Blum.
Samo njemačkim bankama Grčka duguje više od 30 milijardi eura, a prema mišljenju Bluma, 'od toga se neće više vidjeti mnogo novca'. Član uprave Deutsche Banke je zemljama euro-zone preporučio da se pripreme na to da će Grčka 2011. biti nesposobna za plaćanja i predložio stvaranje Europskog monetarnog fonda, koji će 'rukovoditi procesom organiziranog proglašenja bankrota'. U međuvremenu raste pritisak na Njemačku da što prije odobri pomoć Grčkoj, a o tome danas s kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu razgovaraju i šef Međunarodnog monetarnog fonda Dominique Strauss-Kahn i predsjednik Europske centralne banke (ECB) Jean-Claude Trichet.
Od 30 milijardi eura, koliko bi trebala iznositi pomoć zemalja euro-zone Grčkoj ove godine, Njemačka, u skladu sa udjelom u ECB, treba dati najveći dio - 8,4 milijarde eura. Do 2012. Njemačka bi Grčkoj morala odobriti kredite od preko 30 milijardi eura.