Kinesko Ministarstvo zdravstva je u siječnju objavilo opširnu statistiku o sterilizaciji i pobačaju uoči prošlotjednog spajanja s Nacionalnim povjerenstvom za stanovništvo i planiranje obitelji. Neki promatrači vide u tom preustroju naznaku ublažavanja kontrole rađanja za kineske bračne parove, ali su visoki dužnosnici to zanijekali ovog tjedna.
"Planiranje obitelji će se pojačati, a ne oslabiti", rekao je Wang Feng, zamjenik direktora ureda za reformu javnog sektora, a prenijela je Xinhua. "Kina će nakon reforme nastaviti svoju politiku planiranja obitelji", rekao je pak glavni tajnik u vladi Ma Kai.
Kontrola rađanja u Kini
Kontrola rađanja koja vrijedi za sve u Kini i politika rađanja jednog djeteta u gradovima, uvedene početkom 1980-ih, omogućile su, tvrdi Peking, da se ne rodi 400 milijuna djece u toj zemlji s najvećim brojem stanovnika u svijetu koja je koncem prošle godine imala 1,354 milijarde ljudi.
Milijuni pobačaja
No pobačaji su pridonijeli i selektivnoj eliminaciji ploda ženske djece, dodatno povećavajući nedostatak od više desetaka milijuna žena u kineskoj populaciji. Najveći broj pobačaja izvršen je između 1982. i 1992., više od 10 milijuna na godinu, a vrhunac je zabilježen u 1983. i 1991., više od 14 milijuna, dodaje ministarstvo zdravstva.
Prisilni pobačaji
Kontrolu rađanja prati i veoma visok broj prisilnih pobačaja koji su danas u načelu zabranjeni. No oni se ipak događaju u nekim dijelovima Kine. U lipnju prošle godine izbio je skandal kada je žena u sedmom mjesecu trudnoće bila primorana na pobačaj, nakon čega su se mjesne vlasti morale ispričati.
>> Kina od 2015. uvodi politiku dva djeteta?
Kina će, srednjoročno gledano, ipak morati popustiti u kontroli rađanja zbog brzog starenja stanovništva i sve manjeg udjela radno aktivnog stanovništva, ističu demografi i analitičari. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook