Stopa nezaposlenosti od 6,1 posto u kolovozu, najviša je od rujna 2003. godine. U srpnju je nezaposlenost iznosila 5,7 posto, a prije godinu dana 4,7 posto.
U američkom je gospodarstvo u kolovozu ukupno izgubljeno 84.000 radnih mjesta, nakon gubitka 60.000 radnih mjesta u srpnju. Od početka godine broj radnih mjesta u SAD-u smanjen je za 605.000.
Nepovoljna izvješća s tržišta rada odmah su izazvala reakcije predsjedničkih kandidata i administracije predsjednika Georgea W. Busha.
Bijela kuća je ukazala na druge gospodarske pokazatelje -prošlotjedno izvješća o rastu brutto domaćeg poizvoda BDP-a u drugom tromjesečju od 3,3 posto na godišnjoj stopi, povrat poreza građanima koji je potaknuo domaću potrošnju kao i podatke o snažnom izvozu.
"Dok su ti (radna mjesta) podaci razočaravajući, ono što je najvažnije je ukupan smjer gospodarstva", istakla je Bijele kuća u priopćenju.
Demokratski predsjednički kandidat Barack Obama je kazao kako izvješće Ministarstva rada ukazuje na neuspjeh republikanske ekonomske politike.
"John McCain je sinoć pokazao da namjerava nastaviti ekonomsku politiku koja je samo u ovoj godini američkom gospodarstvu donijela gubitak 605.000 radnih mjesta", naveo je Obama u priopćenju.
"Odgovor Johna McCaina je više manje isti: 200 milijardi dolara poreznih olakšica velikim korporacijama i naftnim kompanijama i niti novčića poreznih olakšica za više od 100 milijuna obitelji srednje klase", naglasio je Obama.
Republikanski kandidat John McCain je uzvratio da bi Obamina ekonomska politika rezultirala dodatnim gubitkom radnih mjesta u budućnosti.
"Žalosno je da ima onih koji vjeruju kako zbog gospodarskog rasta moramo povećavati poreze, nametati skupe nove mandate i izolirati Ameriku od globalnog gospodarstva", rekao je McCain u priopćenju.
"Kada našem gospodarstvu ide loše, posljednja stvar koju trebamo napraviti je podići poreze kao što to planira Barack Obama", dodao je McCain.
Podaci Ministarstva rada iznenadili su ekonomiste koji su predviđali zadržavanje iste stope nezaposlenosti kao u srpnju. Najveći gubitak radnih mjesta zabilježen je u proizvodnji - 61.000, dok ih je u građevinarstvu izgubljeno 8.000.
U trgovini je zabilježen gubitak 20.000 radnih mjesta, u poslovnim i profesionalnim službama otpušteno je 53.000 radnika, a u ugostiteljstvu i industriji zabave 4.000. Nekoliko sektora u kojima je povećan broj zaposlenih su vladine službe, prosvjeta i zdravstvo sa 72.000.
U najnovijem predviđanju gospodarskih kretanja u SAD-u, američka središnja banka - Federalne rezerve, za 2008. godinu je predvidjela stopu nezaposlenosti od 5,5 do 5,7 posto, te između 5,3 i 5,8 posto za 2009. godinu.