Britanski arheolozi došli su do čudesnog otkrića nedaleko od Stonehengea. Tajna je to koja je tisućama godina bila skrivena od pogleda, nekoliko metara pod zemljom, a riječ je o 90 masivnih kamenih stupova, koji su dio "super-hengea", odnosno velikog brata Stonehengea.
Ogroman ritualni hram koji datira iz doba Stonehengea otkriven je ispod zemlje neposredno do zida koji datira iz kamenog doba, a Englezi ga zovu Durrington Walls. Riječ je o zakrivljenoj strukturi pored koje je locirano čak 90 masivnih samostojećih kamenih stupova, koji su nekoć sezali pet metara u visinu.
Arheolozi zapravo ne znaju zašto je ta struktura izgrađena, ali su sigurni da ništa slično tome ne postoji u svijetu, prenosi Telegraph.
Vjeruje se da je struktura, koja je oblika slova "C", služila kao ruta za ritualno hodočašće te da potječe iz istog vremenskog perioda kao i Stonehenge, odnosno da je izgrađen prije 4500 godina u neolitskom periodu.
Nova teorija o jednom od najtajanstvenijih mjesta na Zemlji!
"Doista je to nevjerojatno. Jednostavno je ogromno. To je doista jedan od najvećih arheoloških monumenata u Europi i u potpunosti je jedinstven", istaknuo je porfesor Vince Gaffney sa Sveučilišta Bradford.
Gaffney kaže kako arheolozi još ne mogu reći o kakvom je kamenu riječ, jer se još uvijek nalazi pod zemljom, no visina odgovara kamenju Stonehengea pa britanski arheolozi pretpostavljaju da je riječ o istoj vrsti kamena.
"Te su građevine bile vrlo teatralnog araktera. To je dizajn koji je za cilj imao ostaviti duboke impresije i osjećaj moći", dodaje Gaffney.
Durrington Walls je smješten pored rijeke Avon kod Amesburyja i promjer mu je 500 metara. okružen je jarkom širine 16,5 metara i visine više od jednog metra te je izgrađen s istim poravnanjem na ljetni solsticij, kao i sam Stonehenge.
Arheolozima iz Bradforda pomaže i tim međunarodnih stručnjaka koji najmodernijom tehnologijom mapiraju čitav teren oko Stonehengea, u sklopu projekta "Stonehenge Hidden landscapes".
"Sve što znamo prethodno o krajoliku Stonehengea morat će biti ponovno napisano, kao i sve o samim pronađenim monumentima", smatra Paul Garwood, viši predavač arheologije na Sveučilištu Birmingham i glavni pretpovjesničar na projektu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook