Dio srpskih medija objavio je neprovjerenu informaciju iako je ime pravog dobitnika, švedskog pjesnika Tomasa Tranströmera objavljeno oko 13 sati i to na službenoj stranici NobelPrize.org. Skupina, kako su se predstavili 'neplaćenih, samoorganiziranih web aktivista' željela je tim potezom skrenuti pažnju srpske javnosti 'na opasan utjecaj političara i pisca Dobrice Ćosića'.
'Dobrica Ćosić je autor, javna i politička ličnost, koja djeluje desetljećima, uvijek pri samom vrhu vlasti i najbližim krugovima moći, od Komunističke Partije bivše SFR Jugoslavije, preko inspiratora manifesta srpskog nacionalizma – zloglasnog Memoranduma SANU, zatim na položaju Miloševićevog predsjednika ratne SR Jugoslavije, do današnje bliskosti najmračnijim i najopasnijim pseudodemokratskim krugovima u Srbiji novog vijeka'.
Domen ovog očigledno lažnog sajta registrirali smo 5. listopada 2011. godine, kao simbolično podsjećanje na dan kada je naša zemlja propustila povijesnu priliku da stvori jedan drugačiji i bolji svet. Srbija se danas ponovo okreće ratu, strahu, smrtonosnom kiču devedesetih, nasilju prema različitostima, nacionalističkom konzervativizmu i neiskrenom pravoslavlju. Vjerujemo da su misli i političko djelovanje Dobrice Ćosića duboko isprepletene sa tim opasnim sistemom vrijednosti, koji ne prestaje da nam prijeti.
Također vjerujemo da strahovite posljedice više desetljeća političkog, literarnog i javnog djelovanja Dobrice Ćosića njegova zemlja i čitava regija osjećaju snažno i danas.
Dobrica Ćosić nije dobitnik Nobelove nagrade, iako su srpska javnost, pa i on sam, u to vjerovali punih petnaest minuta.
Od te činjenice nam je ipak malo lakše.' , napisali su na stranici.
Stranica koja je objavila Ćosića kao dobitnika postoji od jučer i registrirana je na ime izvjesnog Norvežanina iz Osla. No stranica postoji još od 1998. godine i registriran je na Nobelovu fondaciju.
U javnosti se također pojavilo navodno priopćenje Srpske akademije znanosti i umjetnosti (SANU), kojim se javnost obavještava da je Ćosić dobitnik nagrade te se upućuje na navedeni portal, dok SANU u međuvremenu tvrdi kako priopćenje nije stiglo iz te institucije. 'Srpska akademija znanosti i umjetnosti i ovom prilikom izražava svoju spremnost da se svesrdno i svim svojim snagama zauzme na sudbonosnim zadacima i povijesnim nalozima još jednog srpskog nobelovca Dobrice Ćosića. Konferencija za novinare bit će održana tijekom dana, vrijeme će biti naknadno objavljeno', stoji u priopćenju navodno upućenom iz SANU.
Kako je rečeno u SANU-u, ta institucija ne stoji iza priopćenja u povodu navodnog priznanja dodijeljenog Ćosiću i nema nikakve veze s navodnim priopćenjem koje se pojavilo u javnosti.
Mnogi srpski mediji prenijeli su vijest, no ubrzo su je morali maknuti. (J.G./Hina)