Srbiji rok za obveze prema Haškom sudu 10. prosinac

Slika nije dostupna
Srbija ima vremena do 10. prosinca da uvjeri međunarodnu zajednicu da čini sve što može kako bi ispunila preostale obveze prema Haškom sudu, izjavio je predsjednik Savjeta za suradnju s Haškim sudom Rasim Ljajić koji se u Beogradu sastao s glavnom haškom tužiteljicom Carlom del Ponte.

"Provjeravamo još uvijek neke informacije koje imamo, a
predstavljaju li one ozbiljan trag do haških optuženika, vidjet će se sljedećih dana", kazao je Ljajić novinarima u Kulturnom centru Beograda, gdje je bio na humanitarnoj manifestaciji te istaknuo da je glavnoj haškoj tužiteljici naglasio da Srbija čini sve kako bi locirala haške optuženike, jer je interes Srbije da okonča suradnju s Haškim sudom.

"Srbija ne trguje s haškim optuženicima. Ne radimo kalkulacije s time. Nalazimo se u nezavidnoj političkoj poziciji i svjesni smo
koliko bi okončanje suradnje s Haagom značilo za Srbiju i u smislu međunarodnog ugleda i boljih pregovaračkih pozicija u pitanju Kosova i bržih integracija ka Europskoj uniji (EU), a mi sve to nemamo zbog činjenice da se nekoliko ljudi nalazi na slobodi", naglasio je Ljajić. 

On je dodao da bi izbalansirano izvješće Carle del Ponte Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda 10. prosinca otvorilo vrata potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU.

Carla del Ponte razgovara u Beogradu sa srbijanskim dužnosnicima iza zatvorenih vrata i neće davati izjave za medije, no po Ljajićevim riječima, ona je zadovoljna suradnjom Srbije kad je riječ o pristupu dokumentaciji i arhivima, ali traži konkretne rezultate, odnosno uhićenje odbjeglih haških optuženika.

Glavna haška tužiteljica se, osim s Ljajićem, sastala i s drugim koordinatorom Akcijskog tima za suradnju s Haškim sudom, tužiteljem za ratne zločine Srbije Vladimirom Vukčevićem, kao i načelnicima vojne i civilne službe sigurnosti Svetom Kovačem i Radom Bulatovićem te direktorom policije Miloradom Veljovićem. 

Sastala se i sa srbijanskim predsjednikom i premijerom Borisom Tadićem i Vojislavom Koštunicom, koji će o sadržaju tih razgovora javnost tijekom večeri obavijestiti priopćenjima.

Televizija B92 tvrdi da su sugovornici glavne haške tužiteljice
pružili dokaze o brojnim potragama i pretraživanju objekata za koje se sumnjalo da bi se u njima mogli skrivati haški optuženici, ali da je ona u razgovorima inzistirala na rezultatima, uhićenju Ratka Mladića, Gorana Hadžića i Stojana Župljanina.

Povezane teme