Dok ni europski financijski i bankarski stručnjaci još nisu spremni prognozirati financijsku i gospodarsku sudbinu Cipra kao jedne od poznatih off shore zemalja u svijetu, srbijanski mediji spekuliraju što bi se sve narednih dana moglo događati s nekoliko milijardi eura koje na štednji ili tekućim računima imaju građani Srbije u ciparskim bankama.
Kako službenih podataka o iznosima depozita srbijanskih državljana i tvrtki na Cipru nema, procjene su da na računima ciparskih banaka Srbi danas imaju od pet do čak osam milijardi eura. No i gospodarski stručnjaci oko toga imaju oprečna stajališta pa se neki od njih vode logikom kako 'nijedan ozbiljan poslovan čovjek ne čuva sav svoj novac na jednom mjestu' vjerujući da za mnoge srbijanske tajkune to svakako nije Cipar.
>> Medvedev: EU se ponijela prema Cipru 'kao slon u staklarnici'!
Ekonomist Nikola Fabris uvjeren je, pak, da će većina onih koji imaju štedne uloge ili depozite svojih tvrtki na Cipru podići taj novac, ali da on neće završiti u Srbiji već na nekoj drugoj off-shore destinaciji u svijetu, s obzirom na to da Cipar to više neće biti nakon aktualne krize, kako god i kad god ona bude završila.
'Nije realno da se taj novac vrati u Srbiju jer postoje razlozi i zašto on već nije u Srbiji. Oni će sigurno naći neku drugu off-shore lokaciju', prokomentirao je u četvrtak Fabris za Radioteleviziju Srbije (RTS)
Po njegovim riječima, kriza na Cipru neće ugroziti zemlje eurozone, budući je ciparsko gospodarstvo 'isuviše malo' u europskim razmjerama. Fabris procjenjuje da EU neće dopustiti da Cipar bankrotira te će intervenirati kako i u slučajevima Grčke, Portugala i Irske. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook